HET S P O

ATHLETIEK.

H. M. de Koningin beschermvrouwe van de N. A. U.

De Telegraaf verraste ons dezer dagen met het bericht, dat H. M. de Koningin er in had toegestemd als bescherm vi ouwe der Nederlandsche Athletiek Unie op te treden.

Wij behooren niet tot degenen, die meenen, dat het succes van een wedstrijdbond kan worden afgemeten naar de mindere of meerdere hooge belangstelling, doch dat neemt niet weg, dat men de N.A.U. met dit feit geluk mag wenschen.

Het is nog maar eenige jaren geleden, dat de Nederlandsche Athletiek Unie bij de verschillende ministers aan doovemansdeuren klopte, wanneer zij om een paar honderd gulden subsidie vroeg. Daarin was reeds eenigen tijd geleden een verblijdende verbetering gekomen en de mobilisatie heeft er niet weinig toe medegewerkt om den band tusschen athletiek en militaire- en burgerautoriteiten te versterken. Een grooter stap nog in de goede richting was het, toen H. M, de Koningin er het vorig jaar toe bereid werd gevonden om de legerwedstrijden in het Stadion bij te wonen. Het thans behaalde succes, waarin wij de hand van voorzitter Scharroo meenen te herkennen, kan als eene voortzetting van deze gebeurtenis beschouwd worden.

De N.A.U. is inderdaad een goede stap verder gekomen en wij twijfelen er niet aan, dat haar voornaamste streven zal blijven de daadwerkelijke beoefening van de athletiek zoo veel mogelijk uit te breiden en het peil der verrichtingen zoo hoog mogelijk op te voeren.

Daarheen wijst ongetwijfeld de toekomst der athletiek.

Het seizoen 1917.

Veel is er op het oogenblik nog niet bekend over de dit seizoen te houden wedstrijden! Hier en daar is men reeds schuchter begonnen. We weten, dat er 19 dezer een legerdag in het Stadion zal komen, waarbij de athletiek een rol zal spelen en waarvoor reeds een lijvig eere-comité is gevormd, en we weten ook, dat de militairen zich weer duchtig zullen roeren. Wat de nationale wedstrijden betreft, mag hier wel even gememoreerd worden, dat dit jaar weder eens een clubkampioenschap zal worden gehouden. In anderen vorm, toen de strijd veelal tusschen het Arnhemsche U.D.I. en het Rotterdamsche Pro Patria ging, hebben wij dit reeds vroeger gekend. Thans zal de strijd op ruimer schaal plaats hebben. Het nieuwe clubkampioenschap is het resultaat van eene poging om tot eene gewone competitie te komen. Toen de ontworpen bepalingen echter in de bestuursvergadering ter tafel kwamen, durfde men de zaak nog niet aan, met het gevolg, dat men eindelijk tot een clubkampioenschap in klassen kwam. De definitieve bepalingen zijn nog bij de technische commissie der N.A.U. in bewerking, doch dit kan nu reeds vastgesteld, worden dat het land, naar gelang der inschrijvingen, in districten zal worden verdeeld en de districten weer onderverdeeld in klassen. De bedoeling is dat de clubs op eenzelfden dag in hare resp. districten tegen' elkander zullen uitkomen. De winners der districten ontmoeten elkander dan later voor den beslissingswedstrijd om het Nederlandsch clubkampioenschap. Het programma is zwaarder en uitgebreider en de verplichte deelneming per nummer grooter, naar gelang van de klassen.

De tijdsindeeling bij AthletieKwedstrijden.

Het duurt niet zoo heel lang meer, of wij bevinden ons weer midden in het athletiekseizoen. Met de toenemende belangstelling voor athletiek, vallen de eerste dezer wedstrijden steeds veelvuldiger samen met het laatste voetbalgenot. Zoo begon de ZuidHollandsche Atlhetiekbond reeds zijn competitiewedstrijden en de Amsterdamsche collega hoopt spoedig te volgen. De residentie zag reeds een cross-country en Gouda zal weldra het centrum van sportfeesten zijn.

De groote nationale en militaire wedstrijden staan spoediger voor de deur dan wij thans beseffen en daarmede duiken tevens weer de steeds terugkeerende organisatorische moeilijkheden terug. Zoo bijv. de indeeling van het programma: het „chronologisch overzicht".

Zij die het organiseeren van atletiekwedstrijden bij ervaring kennen, weten meer af van de daaraan verbonden moeilijkheden. Wij maken het ons zelf in Nederland niet gemakkelijk en gedachtig aan den tijd toen toen de deelnemers van de athletiekwedstrijden heel dun gezaaid waren, houdt men nog dikwijls rekening met de waarschijnlijkheid, dat eenzelfde deelnemer op vrij veel verschillende nummers uitkomt. Eenige tegemoetkoming mag hier ongetwijfeld betoond worden, doch de inschikkelijkheid mag niet te ver gedreven worden. Een atheliekwedstrijd is er ten

R T B L A D

slotte niet voor, om de mogelijkheid van een record-aantal medailles in handen van één deelnemer te brengen.

Waaraan wel gedacht moet worden, is het zoodanig indeelen der verschillende nummers dat een regelmatig en vlot verloop mogelijk is. Dat de wedstrijduren ook inderdaad met wedstrijden zijn gevuld.

Aan die eisch moet, uit een propagandistisch oogpunt, stellig worden voldaan en het is daarom zoo jammer, dat de legerwedstrijden in dit opzicht steeds zoo veel te wenschen overlieten.

Dat was geen fout van de wedstrijdleiders, doch eenvoudig van het feit, dat een paar honderd deelnemers in een vijf kamp moesten mededingen. Door een dergelijke eisch wordt elk organisatorisch talent lam geslagen en blijft er niets anders over dan een tot in het oneindige gerekt programma, dat niemand in staat is met blijvende belangstelling te volgen. Stellen wij ons daarentegen eens voor, dat die honderden deelnemers zich voor een gewonen wedstrijd hadden vereenigingd, tal van serieën tijd over de 100 Meter met als slot de finale der besten en hetzelfde voor de andere nummers, wat zouden de wedstrijden niet met klimmende belangstelling zijn gevolgd. Hoe meer het einde nadert, hoe grooter de spanning. Niets daarvan bij de leger-vijfkamp, waar het begin en het slot slechts weinig van elkander verschilden.

Wij vinden dit jammer voor de groote moeite en de wijdvertakte voorbereiding en zouden er bij belanghebbenden nogmaals met klem op willen aandringen, om de legerwedstrijden tot persoonlijke wedstrijden te maken, waarbij toch eene afzonderlijke telling kan worden toegepast, om eene winnende divisie of legergroep of wat ook, te kunnen aanwijzen. Ook wij gevoelen voor veelzijdigheid, doch men passé daarvoor meer kampen toe bij de verschillende stellingen enz. waar de deelname geringer is en waar men zoo lang over een vijfkamp kan doen als men zelf verkiest.

En wanneer men besluit tot groote personeele legerwedstrijden, kan er op één enkelen dag heel wat worden afgewerkt.

Wij hebben voor ons liggen het programma van het tweede Naval and Militair Sports Carnival, dat 7 Augustus 1916 op het bekende Stamford Bridge terrein werd gegeven.

Eene tijdverdeeling welke loopt van 3 tot 8.40 is voor ons land stellig ondoeima'.ig, doch het blijkt bij nader inzien, dat wij met heel wat minder nummers toe kunnen, terwijl ook een gedeelte der voorwedstrijden in de morgenuren kan worden gehouden.

We vinden het intusschen wel de moeite waard even te laten zien, wat men in de tijdsverloop van 6 uur verwerkte. Daarom volgt hier het chronologisch overzicht, aangevuld met de wetenswaardige bijzonderheden.

3 Baseball Match.

3.45 Series 150 yards juniores handicap, (5 series, 53 deelnemers) 3.55 Series 100 yards voor meisjes handicap, (4 series 25 deelneemsters.

4.5 serie 1C0 yards, handicap, (23 series, 130 deelnemers). 4.30 Touwtrekken, 44 ploegen. 4.45 Finale 150 yards juniores. 4.t8 Finale 1C0 yards voor meisjes.

4 50 100 yards 5 demi-finales.

4.55 Serie 440 yards wielrijden, handicap (4 series, 21 deelnemers) 5.5 1 E. M. snelwandelen, handicap (4-1 deelnemers). 5.15 I E. M. Boy Scouts relay. 5.25 Finale 100 yards handicap.

5.30 Seriën 220 yards veteranen, handicap (6 seriën, 35 deeln.). 5.40 Finale 440 yards wielrijden.

5.45 Marathon voor teams met handicap (9 teams van 12 deeln.) 6.-- Seriën l mijl hindernisloop (18 seriën, 123 deelnemers). 6.40 Invitatie 1 E.M. wandelen, handicap. 6 50 Applegarth Donaldson, 1Ó0 yards. 6.50 1 E.M. hindernis, 3 demi-finales.

7.05 440 yards wandelen voor dames (4 seriën. 41 deelneemsters) 7.20 Inter-Dominion Relay race 1 E.M. 7.25 2 E.M. wielrijden voor veteranen. 7.30 Finale 220 yards veteranen.

7.35 220 yards handicap (11 seriën, 126 deelnemers).

7.50 880 yards wielrijden, handicap.

7.65 Applegarth - Donaldson 220 yards.

8.05 Finale 1 E.M. hindernis.

8.20 Finale 440 yards wandelen voor dames.

8.20 1 E.M. relay voor regimenten (7 teams).

8.25 2:0 yards finale.

8 30 Finale 880 yards wielrijden.

8.35 Finale relay voor regimenten.

8.40 2 E M. handicap (105 deelnemers).

Men merke daarbij op, dat aan bijna elk nummer de tijdroovende voorgiften verbonden waren.