HET SPORTBLAD

mannequins, sponnen ! Net als bij Jacobs, vroeger. De scheidsrechter legt een blonde, mannequin den buitenspelregel uit. Ze begrijpt hem. Hij begrijpt haar. Ze begrijpen mekaar. Ik heb geen last van zeeziekte, maar die punch is zoo zwaar.

Gjedsen, 3 uur.

Goed overgekomen. Een Noorsche balletdanseres vraagt me ten huwelijk. Ik denk aan de ploerterij en m'n poes. De scheidsrechter loopt onder een parapluie met de mannequin, want 't regent.

3 uur 15 minuten.

't Is droog, maar ze loopen nog onder de parapluie.

Kopenhagen, 10 uur.

We hebben 3 uur vertraging, moeten hier overnachten, geen hotel. Dan maar opblijven. Net als bij ons. Ik zoek naar de Deensche la Fuente ; ik heb heimwee naar Moos en naar de Taaie,

Kopenhagen, 5 uur 's nachts.

De scheidsrechter heeft 'n auto gehuurd om in te slapen, bij gebrek aan een hotel. Hij wil in conditie blijven. Ik dans met de mannequins en met de balletdanseres.

Kopenhagen, 12 Oct, 10 uur.

Ik loop Nap Niepoort tegen z'n lijf en 10 minuten later Puck Overman. We praten over Sparta en Holland. Nap is 'n stuk gegroeid. Puck interviewt den scheidsrechter voor de Sport.

Malmö, 7 uur 's avonds.

Over de Sont gestoken. Net de Boeren-Wetering zoo tam Ik zie hier iemand, die op Prent lijkt, U weet wel Prent, de geniale linesman van A.F.C. Ik roep: „Prent, Prent!" en krijg plots een tik op m'n oog.

De scheidsrechter zegt, dat Prent in 't Zweedsch een leelijk scheldwoord is.

We nemen den nachttrein naar Stockholm.

De scheidsrechter slaapt alleen; ik met drie Duitsche commisvoyageurs. 't Is gemeen verdeeld in de wereld.

Onderweg, 5 uur 's nachts.

Reuzenkeet in den slaapwagen. De drie Duitschers staan voor m'n neus met revolvers. Ik heb hardop gedroomd vanSchröder. Moet je niet doen als je met Duitschers slaapt. Net wou d'r een schieten, toen de scheidsrechter in z'n pyama me te hulp kwam en me de Toekomst in m'n handen stopte. Revolvers weg en we maften weer door.

13 Oct., 10 uur 's ochtends.

We zijn er. Het bestuur van den Zweedschen Voetbalbond staat aan den trein. Er zijn bloemen en er worden handdrukken gewisseld. Ik dacht, dat 't voor mij was, maar lauw, geen kans. Ze nemen den scheidsrechter mee en negeeren mij. Is dat 'n behandeling ? Ik ga 'n klacht indienen bij den Kring.

(Wordt vovolgd). Dr. Van Staveren.

HOOFDSTEDELIJK VOETBAL.

Correspondentie over en bijdragen voor deze rubriek te richten aan J. Hoven, Pres. Steijnstraat 5, Umuiden. Een Amsterdamsch echec !

Als wijlen dé éen-armige Naatje nog op ons gemoderniseerde Damplein stond, zou men met eenige dichterlijke phantasie Zondag-avond hebben kunnen constateeren, dat 't brave maagje een traan wegpinkte van oprecht leed over 't slappe optreden der sportjongelingschap uit haar geliefd Groot-Mokum. Thans waren het echter duizenden aanhangers van onze beide grootste clubs, die bijna demonstratief „de pé" in hadden over het besliste falen hunner favorieten.

't Ging ook zoo gesmeerd! Beide hoofdstedelijke I A'ers hadden nog slechts éen wedstrijd verloren en de vooruitzichten schenen uiterst gunstig. En nu begreep men wel, dat voor beide ploegen een uiterst zware partij wachtte, dat in beide gevallen een nederlaag lang niet uitgesloten was, doch intusschen hoopte men toch in stilte op een nieuw succes, terwijl men in elk geval een eervolle prestatie verwachtte. Men is echter in beide kampen wel geducht teleurgesteld ! Want niet alleen dat er verloren is en met sprekende cijfers, maar er is alleszins verdiend verloren en naast 't prijzenswaardige werk van den tegenstander, valt slechts het slappe spel van beide Amsterdamsche elftallen te constateeren. Er zijn eenige troostpuntjes, dat is waar! Ook enkele andere leading-teams vereren, o.a. Sparta, maar Haarlem handhaafde zich al weer en bovendien, wat heeft men aan 't leed van anderen ? Het verlies van de puntjes is heusch niet 't ergste! Er zullen ongetwijfeld Wel meerdere nederlagen volgen . . . ook voor de anderen. Alleen Haarlem doet bedenkelijk serieus, maar toch gelooven we nog niet 'n een constant succes der roodbroeken.

De eerstvolgende Zondagen zullen , ons wel leeren, of aan dien zegetocht der Haarlemmers geen einde te maken is, doch over 't geheel blijkt meer en meer, dat het krachtsverschil gering is en 't kampioenselttal zal vermoedelijk ook vele verliespunten te loteeren krijgen. Voor 't oogenblik zijn Blauw Wit en Ajax 3 Punten op Haarlem ten achter, een achterstand die zeer wel in (e halen is, dus dat is niet het ergste — 't bedenkelijkste is, dat 2oowel Ajax als Blauw Wit nu al tweemaal op het beslissende

moment gefaald hebben en dat is de aanleiding dat we ons, voorloopig tenminste, maar niet de geringste illusie over een eventueel kampioenschap zullen maken. Daarbij komt het inderdaad zwakke spel van onze representanten op den jongsten Zondag. Ik zag Blauw Wit spelen en heb me geërgerd, niet over 't zwakke spel, want dat mag men niemand verwijten — men doet z'n best en daarmede basta! — doch over het chauvinisme van vele clubaanhangers, die spraken van pech, van in elk geval een sterk geflatteerde overwinning der geel-zwarten en dergelijke banale smoesjes meer.-' Kletskoek, anders niet! H.V.V. speelde veel beter, vooral veel doeltreffender dan de Stadion-bewoners, de groote Haagsche verdiende de overwinning, die geenszins geflatteerd was, volkomen. En in Dordt is het Ajax niet beter weervaren, 't Spel van Ajax was een groote teleurstelling voor 't Dordtsche publiek en voor de Ajaciden zelf, die onomwonden de besliste meerderheid hunner tegenstanders in dezen wedstrijd erkenden, 't Had wel 0 6 kunnen zijn", verklaarden enkele spelers en anderen zeiden : „we kregen gewoonweg geen kans !" Bravo, dat is de ware opvatting ! Een nederlaag is eerst dan een schande, wanneer men hem niet eerlijk erkent.

Bravo D.F.C. ! Achtereenvolgens hebben de Merwedenaren drie besliste nederlagen van Ajax te slikken gekregen. Maar de wraak is zoet, kunnen de Dordtsche roodhemden thans zeggen De revanche is keurig! Ik heb het — nietwaar Deenen ? — wel verwacht, maar 'k had het natuurlijk lievers anders gezien! Intusschen is dit nog geen reden om te wanhopen en we. zijn dan ook overtuigd dat onze stadgenooten a.s. Zondag in den strijd tegen de Stichtenaren - 't wordt dan een treffen over de gansche linie tusschen Amsterdam en Utrecht — beter voor den dag zullen komen.

De Afdeeling.

In tegenstelling met de prestaties van onze vertegenwoordigers in de hoofdafdeeling, hebben de^Amsterdammers in de le klasse B over 't geheel 'flink van zich afgebeten en 't feit dat een Amsterdamsche club in deze competitie thans de leiding genomen heeft, kan gelden als een pleister op de wonde die D.F.C. en H V.V. den hoofdstedelijken geslagen heeft. Bravo Polderbewoners ! Jullie hebt de verwachtingen niet beschaamd, want nadat 't begin weinig goeds verwachten deed, heb ik er steeds op gewezen dat De Spartaan nog wel los komen zou en van meet af aan heb ik vertrouwen in 't elftal gehad. Het blijkt nu wel, dat 't Gooi en Dordrecht de groote concurrenten zijn ; van de hoofdstedelijke clubs acht ik De Spartaan de sterkste vertegenwoordiger, ook al levert AF.C bij buien beter spel. Doch de groenhemden zijn vasthoudender, constanter en nu zij eenmaal den smaak te pakken hebben, is veel goeds verder van hun te verwachten. De 3—2 overwinning te Rotterdam op het pittige Feijenoord behaald, is daarvan een klein bewijsje.

Teleurstellend was wat de resultaten van deze clubs betreft, alleen de 1—2 nederlaag die V.V.A, op eigen grond van Dordrecht te slikken kreeg. De rood-zwart gestreepten zijn in de laatste ontmoetingen niet bijster fortuinlijk en hun aanvankelijk gunstige positie op 't ranglijstje hebben zij niet kunnen handhaven. Thans behoort V.V.A. tot de staartclubs.

A.F.C. behaalde een normale overwinning op Concordia, dat blijkbaar tot de zwakkere zusjes behoort, in elk geval tot nu toe niet veel presteert Met 4—2 bleven The Reds tegen hun aloude concurrenten in de meerderheid.

Eindelijk dan zijn de Amstelaren los gekomen en hebben zij de eerste overwinning behaald. Met 3—0 wisten zij van 't sterke S.V.V. te winnen. Na'vijf achtereenvolgende nederlagen is thans eindelijk een overwinning gekomen en The Blacks toonen dus een ernstige poging te zullen wagen om zich in de le klasse te handhaven^ Onze medewerker van de Amstel-wedstrijden zegt, dat 't elftal te goed is om steeds te verliezen. We hopen, dat hij gelijk heeft en zien nu met oprechte belangstelling de verdere prestaties van dit elftal tegemoet.

H.V.V. slaat Blauw Wit.

Reeds geruimen tijd voor den aanvang stroomden de toeschouwers den Amstelveenschenweg af naar 't Stadion toe Om half twee was er in de stad op de lijnen 1, 2, 1P, 16 en 17 haast geen plaatsje meer te bemachtigen ; alle taxis waren m actie en noodgedwongen hebben duizenden den weg te voet moeten afleggen. Toen we tegen tweëen op het terrein aankwamen, bood het geheel een uiterst gezelligen aanblik. Dat is alleen mogelijk als 't goed bezet is en dat was het. Ik schatte het aantal toeschouwers op 15.000, hetgeen ongeveer klopt pret de later gegeven officieele cijfers. Toch waren er vele duizenden kijkers minder dan bij den wedstrijd Ajax - Go ahead in 't vorige seizoen, daar was ieder het over eens.

Zoowaar gaf baron van Tuyl ook weer eens van z n belangstelling blijk, hij Yolgde 't geheel tot 't einde toe en was zeer enthousiast voor 't spel van Dé Kessler. Verder was de bonosvoorzitter, de heer Warner, met zijn familie aanwezig en de zuidelijke bestuursleden Arts en Spaan. Het getuigt voor deze bestuursleden, dat zij de gelegenheid om een tweetal onzer Westelijke A-clubs in actie te zien, niet lieten voorbijgaan. Het kan