- 53 -

vormen, noch in de wetten die hare wijzigingen beheerschen; doch in haren inhoud, d. i. in de gedachten aan welke haar woorden en woordkoppelingen een lichaam geven. De volkstaal, wegens de verachterdheid der kringen bij welke zij vooral te huis behoort, ondergaat slechts geringe wijzigingen, beschouwd uit het beperkte oogpunt van den gedachtenschat. Zoo verklaart zich, dat zij zooveel oudheden, sporen der beschaving uit lang vervlogen eeuwen, bewaarde. Immers, de woordenschat van vroeger tijd was een trouwe spiegel van den toenmaligen gedachtenschat : hij kreeg een lichaam in karakteristieke woordkoppelingen, zegswijzen, spreuken en spreekwoorden. De gedachten ondergingen verwijdingen of verdwenen; doch de taal, door iedereen onder zekere vormen gebruikt, bleef stationair, en de zegswijze werd als een versteening, die in zeker verband met andere woorden of gedachten, nog soms, doch meestal overdrachtelijk, in gebruik bleef. Menig stuk beschavingsgeschiedenis steekt aldus in volksspreekwoorden. Deze uitleggen behoort in de eerste plaats tot de taak van den folklorist, met dezen verstande evenwel, dat de studie van de spraakvormen der gewestspraken meer bepaaldelijk de taak blijft van den philoloog. Geen werk, met betrekking tot onze volkstaal, is gewichtiger dan het Weslvlaamsch Idioticon van Pastor De Bo; doch het was sedert lang uitverkocht en het duurde vaak een geruimen tijd vóór men het in een openbare veiling, en dan nog tegen goud, kon machtig worden. Daarom mogen wij ons geluk wenschen, nu het in tweede uitgaaf verschijnt, door de zorgen van een vriend des geleerden West-Vlamings, die tal van jaren bezig was aan dit gedenkstuk, door hem met trouwe toewijding aan de taal van zijn engere vaderland, West-Vlaanderen, opgericht. Men neme de gelegenheid te baat, en verrijke zijn boekenkast. Het werk zal slechts 22 fr. kosten, hoewel het boven de eerste uitgaaf talrijke toevoegingen zal bevatten, meest naar schrijver's eigen handexemplaar of door den bewerker aangebracht, met het doel om de bruikbaarheid van het boek le verhoogen. Er valt niet aan te twijfelen, ol het werk zal in Noord en Zuid een gunstig onthaal vinden. Aug. Gittée,