KORTE MEDEDEELINGEN.

Wij constateeren alleen het feit dat, tengevolge van de goede werking der nieuwe buizen, het vraagstuk van het op tijd springen der halfpantsergranaten gevuld met meliniet (obus de semi rupture a la rnélinite) achter de lichte pantseringen van den pantserkruiser op middelbare gevechtsafstanden is opgelost.

De proeven werden op 400 M. afstand' genomen, teneinde zekerheid te hebben te treffen, doch de ladingen waren zoodanig verminderd, dat de trefsnelheid overeenkwam met die op middelbare gevechtsafstanden.

De volgende aflevering van „Le Yacht" vermeldt, dat bij de beschieting van het schip zelf, de „Neptune" bij den eersten treffer van de nieuwe 24 cM. granaat, zonk, zoodat de verdere beschieting moest worden uitgesteld.

De munitiebergplaatsen van de „Jean Bart"-klasse zijn zoodanig ingericht dat

lste granaten en kardoezen of hulzen afzonderlijk zijn geborgen.

2de alle brandbare stoffen er uit zijn geweerd. 8de geen enkele electrische leiding door de bergplaatsen loopt.

Zij zijn door bijzondere wanden geïsoleerd, bestaande uit kurkplaten, die tusschen 2 betonplaten liggen.

Deze wanden kunnen gedurende 40 minuten een temperatuur van 800° C. verdragen.

Men hoopt op die manier het gevaar van brand en de gevolgen van een brand aan boord, wat aangaat het gevaar voor die bergplaatsen te verminderen of zelfs practisch uit te sluiten.

Ook worden deze bergplaatsen niet meer van afkoelingsinrichtingen voorzien. Men hoopt door krachtige ventilatiemachines, gegeven deze isoleerende omwanding, de munitiebergplaatsen en omliggende ruimten op een betrekkelijk lage temperatuur te kunnen houden.

De inrichtingen om de bergplaatsen onder water te zetten kunnen op 2 plaatsen behandeld worden, waarvan er een op het opperdek aanwezig is.

Naar aanleiding van de schietproef op de „Neptune" met

een kanon van 24 cM., opgesteld op het fort „du Caplain", bij welke proef het oude pantserschip door den eersten treffer tot zinken werd gebracht, maakt „le Yacht" van 12 October j.1. de opmerking, dat de „Duperré" en „Jena" in der tijd op de reede „des Salins d'Hyères" eveneens door geschutvuur tot zinken werden gebracht.

De schrijver zegt zeer voldaan :

„C'est une nouvelle et victorieuse réponse a ceux qui „mettent en doute la puissance de notre armement. Nous „avons donc des obus qui produisent 1'effet foudroyant d'une „torpille; et notons qu'il ne s'agit que du calibre de 24 cM., „dont certains auteurs étrangers ont plaisanté la faiblesse