de MAEINE-GYMNASTfEK school

naar gestreefd, de inrichting zoodanig te maken dat het opzoeken der logarithmen snel kan geschieden en de kans hierbij vergissingen te maken tot een minimum wordt teruggebracht.

Voor geabonneerden op het Marineblad stel ik gaarne een paar dozijn exemplaren gratis beschikbaar; zij die aan mij te kennen geven een exemplaar te willen ontvangen, kunnen dit franco toegezonden krijgen. j>_ Peaux.

DE MARINE=QYMNASTIEK SCHOOL.

De opmerkingen van den Kapitein der Mariniers Baron Mellvill van Oarnbee bij mijn laatste stukje hebben mij teleurgesteld en wel voornamelijk ten opzichte van de beperking, welke de taak van de M. G. S. aanbelangt. Het is een verderfelijk stelsel, wanneer Marine zich van de lichamelijke opvoeding voor en na het dienen op de vloot niets aantrekt. De lichamelijke opvoeding van ons volk is in zich zelf een ondeelbaar volksbelang. De opperste leiding moet daarom berusten in één hand, al kunnen verschillende onderdeelen toevertrouwd worden aan verschillende departementen. Doch waar ook de leiding berust, die leiding moet beantwoorden aan het ééne groote doel, verhooging van de volksweerbaarheid, één grondgedachte moet daaraan ten grondslag liggen. Wanneer straks onze mannen niet meer actief bij land- en zeemacht dienen, mogen deze departementen geenszins onverschillig zijn, voor wat er na dien tijd op dit gebied gebeurt, want die mannen vormen onze reserven, onze eigenlijke weerbare manschap, tot dat zij door ouderdom of ziekte voor die taak niet meer berekend zijn. Doch tot zoolang echter is het voor de defensiedepartementen van het hoogste belang, dat ons volk ook lichamelijk weerbaar blijft. Ook de tijd die aan den dienst voorafgaat is voor beide afdeelingen van zoo veel belang, want op dien stam moeten ze enten, datgene wat voor de militaire weerbaarheid noodzakelijk wordt .geacht, op dien grond moeten ze voortarbeiden en van daar, dat het van veel belang is hoe de volksopvoeding in dat opzicht geleid wordt. Niet een departement van binnenlandsche zaken, maar de departementen van oorlog en marine moeten dus die leiding in handen hebben. Doch daar de leiding van een ondeelbaar volksbelang ook ondeelbaar is en dus in één hand moet berusten, kan m. i. die taak in ons land alleen toegewezen worden aan Marine. Ons land heeft een uitgestrekt kustgebied. De voornaamste stelling, die van Amsterdam, is aan twee zijden van uit zee toegankelijk en ten slotte wordt zij afgesloten, door ook aan de landzijde zooveel doenlijk alles onder water te zetten. Onder alle omstandigheden hangt dus onze weerbaarheid met onze bewegelijkheid