976 BESCHOUWINGEN BETREFFENDE HET WEDUWEN- EN

geheele verzekering te sluiten bij een levensverzekering-maatschappij, welke hem in de gelegenheid stelt op ruimer wijze te verzekeren, b.v. voor studie-fonds of voor uitzet van meisjes of storting gedurende een zeker aantal jaren, dan wel kapitaal uitkeering bij zijn overlijden.

De Commissie geeft zulks toe, zij het met andere woorden, als zij zegt dat winst ontstaat omdat de pensioenen te klein zijn in verhouding tot de contributiƫn, welke hoog genoemd worden (pag. 11 en 19), en welke contributiƫn niet te hoog J) zijn wanneer het weduwen-pensioen 100 gulden meer is (pag. 21).

Het is nu eenmaal wel niet mogelijk de weduwe, die onbemiddeld of met een groot gezin achterblijft, een hooger pensioen te geven dan haar, die door welke reden ook in minder kommervolle omstandigheden verkeert; toch zou een goed begrip van kameraadschap in deze richting veel meer verricht wenschen.

En als van zelf kom ik er toe te vragen of de ongehuwden ook zijn aangewezen bij te dragen voor die getrouwde collega's bij wie het verantwoordelijkheidsgevoel, ik wil niet zeggen minder ontwikkeld is, maar heeft plaats gemaakt voor een aanvaarden van alle consequenties in overleg met zijne echtgenoote. Het voorkomen van geheel onverzorgd achterblijven, waarvan de Commissie spreekt, is maar in zeer betrekkelijke mate het geval en dat dit een belang is van het geheele korps en daarom een eigen fonds noodzakelijk maakt, dit blijft waarschijnlijk met mij velen duister. Zeker, de ongehuwde kan lateitrouwen en daardoor in andere verhouding tegenover het fonds komen te staan, maar zou de ontwikkeling van zijn verantwoordelijkheidsgevoel door het klimmen der jaren zijn achteruit gegaan ? Ik geloof het niet en hij zou die stap niet gedaan hebben als hij bij overlijden zijn weduwe niet voldoende verzekerd had in 't particuliere.

Op meerdere plaatsen zegt de Commissie, dat er alle grond was voor ontevredenheid tegenover het fonds en spreekt van groote onbillijkheid tegenover de leden; maar zoo iets gewijzigd had moeten worden dan is het, dat voor de leden, die reeds gepensionneerd zijn, de oude reglementen gehandhaafd blijven. Is dit kameraadschap zou ik willen uitroepen ; zij betalen jarenlang buiten hun schuld veel te weinig (zie het staatje op pag. 15) en nu men de zaak grondig bekijkt, de contributie deiactieve leden niet kan verminderen, nu stelt de Commissie (pag. 20) voor, zij 't met andere woorden, dat wat die leden nu te weinig zullen betalen door de getrouwde en ongetrouwde actieve leden te doen opbrengen. Neen, dat zouden die gepensionneerde leden, werd het hun gevraagd en waren zij even sterk doordrongen van 't begrip kameraadschap, als de Commissie meent datin de huidige actieve leden aanwezig is, zeker niet willen. Dat het omgekeerde b.v. niet te herstellen is tegenover de officieren-machinist valt te betreuren, maar de Commissie

n De cursiveering is van mij. R.