korte mededeelingen.

De richtmiddelën bestaan uit een kijker met groot gezichtsveld en een draaibaar uitkijk-prisma, dat aan de wig verbonden is. Bij het stellen der richtmiddelen wordt nu dit draaibaar objectief prisma zoover als noodig naar beneden gedraaid, terwijl het door het bewegen der elevatie-inrichting daarna zoolang op wordt gedraaid tot het doel in de kijkers komt.

Het systeem van richten is dus, zooals voorheen, eidoch het oculair van den kijker beweegt niet mee, zoodat de richter ook bij hoeken van 80° rustig voor zich uit blijft zien en dan ook op een stoeltje kan blijven zitten.

Uit een ballistisch oogpunt dient er nog de aandacht op gevestigd te worden, dat door de groote veranderingen, die hierbij de elevatiehoeken kunnen ondergaan, bij een zelfden hoek niet meer de zelfde afstand behoort of beter gezegd dat bij een bepaalden afstand verschillende lichthoeken behooren, welke veranderen door de sterk uiteenloopende terreinhoeken.

De tappen zijn bij een der beide soorten bijzonder achterlijk aangebracht en vermoedelijk worden in verband daarmede de inrichtingen voor het geven van elevatie en bakshoeken hydraulisch gedreven; voor het baksen is n.1. een hydraulische meercilindermotor van een Kruppsch patent aangebracht, terwijl een verticale hefcilinder met een aan de wiegaffuit bevestigde ziiigerstang door hydraulischen druk de elevatie regelen.

In het „Zeitschrift für das gesamte Schiess- und Sprengstoffwesen" van 15 Nov. 1912, no. 22, komt onder de opsomming der nieuw verkregen patenten het navolgende bericht voor, dat wij nauwkeurigheidshalve onvertaald weergeven, en waaruit kan worden opgemaakt, in welke richting het menschelijk vernuft steeds zoekende is en voor welke verrassingen men nog kan komen te staan :

72 d. A 3251/1, Gr- Roth. Akt. Ges. in Wien : „Geschosz, „dadurch gekennzeichnet, dasz.es auszer einem beim Anstosz „an ein wiederstandfahiges Ziel die Explosion der Ladung be„wirkenden Aufschlagzünder und einer in bekannter Weise auszer „Wirkung gehaltenen Minenzündvorrichtung noch einen durch „den Aufschlag auf Wasser wirkenden Zünder enthalt, durch „dessen Explosion das Geschosz ent weder in einen schwimmbaren „oder einen nichtschwimmbaren Teil getrennt wird, oder ein am „Geschosz augebrachter Schwimmer aufgeblasen wird, so dasz „ein Teil des Geschosses oder das ganze Geschosz eine schwimm„bare Mine bildet, zum Zwecke, dasz das Geschosz beim Auftreffen „auf ein wiederstandfahiges Ziel als Minengranate wirkt, beim „Auftreffen auf die Wasseroberflache sich jedoch in eine Seemine „umwandelt, die sich gegebenenfalls verankeren kann. 11 IV 11."

Resumeerende wat men tegenwoordig over nieuwe vindingen op projectiel- en buizengebied - als reeds ingevoerd of als in beproeving zijnde — in verschillende tijdschriften leest, heeft men bij de Fransche Kustartillerie reeds de meer genoemde