korte mededeelingen.

Electriciteit en Draadlooze Telegrafie.

Frankrijk.

Het arsenaal te Cherbourg zal geheel geëlectriflceerd worden, tot welke verandering voornamelijk het groote verbruik van electriciteit door de onderzeebooten den stoot gegeven heeft.

De centrale levert triphase stroom van 5000 Volt, welke stroom door middel van commutatrices op verschillende plaatsen in gelijkstroom getransformeerd wordt. Er zullen acht laadplaatsen voor onderzeebooten komen, elk van 150 K.W. Het geheele plan kost iets meer dan 2 millioen francs. „C'est une depense dont il faut se féliciter, car elle dotera cette base navale d'un outillage qui lui faisait grandement défaut, et dont 1'absence 1'aurait a bref délai empêché de remplir sa mission" zegt „le Yacht" van 28 Dec, waaraan wij deze bijzonderheden ontleenen.

Nederland.

Draadlooze telegrafie op de kweekschool voor de Zeevaart. Aan de kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam is thans een cursus 'voor radio-telegrafle geopend, zoowel ten behoeve van de interne kweekelingen als van de officieren der handelsmarine, welke cursus ook toegankelijk is voor hen, die hunne opleiding niet op de kweekschool hebben genoten. Het onderwijs in dit vak is opgedragen aan den heer A. K. Damstra. ambtenaar van het Rijkstelegraafkantoor te Amsterdam.

Literatuuropgave.

„Radio seintorens en radio-kompassen".

„De Zee", December '12. (M.V.) „Draadlooze weerberichten aan schepen".

„De Zee", December '12. (M.V.) „L'électrification de 1'arsenal de Cherbourg".

„le Yacht", 28 December '12. (M.V.) „Die Belastigung von Funkengesprachen durch die Kriegsführung". Eine kriegsrechtliche Frage aus dem Gebiete der drahtlosen Telegraphie, von Dr. Karl Saueracker „Mitt. I, 1913. (M.V.) „Die Funkentelegraphie in den Vereinigten Staaten und das neue Amerikanische Funkentelegraphiegesetz". „Mar. Rundsch." Jan. '13. Heft I (M.V.) „Die Demonstration gedampfter Schwingungen mit dem Oszillographen". Prof. J. Hermann.

„Elektr. Zeitschr." 12 Dec. '12. afl. 50. (M.V.)