korte mededeelingen.

Handel, Scheepvaart, etc.

Havens,

De haven van Cuxhaven wordt belangrijk uitgebreid en tevens zoo diep gemaakt, dat de grootste slagschepen daar aan de kaden kunnen meeren.

Van de Waalhaven te Rotterdam is reeds een oppervlak van 50 H.A. in gebruik. Het oogenblik nadert, waarop het tweede deel, dat 93 H.A. groot is, in verbinding met het buitenwater zal worden gebracht. De ontgraving geschiedde door 4 excavateurs; het is de bedoeling om, wanneer het water is binnen gelaten, onmiddellijk de baggermachine aan het werk te zetten en vooral den noordelijken oever op de vereischte diepte te brengen, die tot 10 M. kan worden uitgebreid, desnoods nog dieper.

In den laatsten tijd zijn de oevers der Maashaven geheel van de hand gedaan, zoodat te voorzien is, dat spoedig behoefte aan kaaimuren zal bestaan, waarvoor die noorderlijke oever dan zal kunnen dienen. Aan de zuidzijde behoudt men voorloopig 3.25 M. diepte om daar een berghaven voor Rijnschepen te hebben.

Naar men weet moet de geheele Waalhaven 330 H.A. groot worden. Met de voltooiing van het tweede stuk is men dus ternauwernood nog op de helft.

Het laat zich intusschen aanzien, dat binnen zeer korten tijd credieten voor een derde deel zullen aangevraagd moeten worden, wegens de buitengewone stijging der scheepvaartbeweging.

De haven van Curacao.

De Gouverneur heeft bij missieve aan den Kolonialen Raad medegedeeld, dat ter verbetering van de haven en in het belang van de scheepvaart het volgende zal worden gedaan:

De havenmond zal worden verbreed tot op 80 meter en uitgediept tot op 10.80 meter beneden Curacaosch peil.

Het rif in het Schottegat tegenover de uitmonding van de St. Annabaai zal worden opgeruimd.

Ter verbetering van de havenverlichting zal:

a. het voetstuk van het bestaande havenlicht met dioptrisch licht van de 5de orde, twee meter worden verhoogd, teneinde het beter van de nabijzijnde lichter te kunnen onderscheiden ;

b. de witte boei in den havenmond worden vervangen door een lichtboei met wit licht;

c. bij de Noord-Westelijke saillant van het Waterfort worden geplaatst een groen vast dioptrisch licht van de 6<»e orde ;

d. op de rots ten zuiden van de nieuwe Werf worden aangebracht een vast dioptrisch licht van de 6de orde. De lichten sub. c en d hebben bij helder weer een optische draagkracht van 8 a 10 zeemijlen.