productie besteed arbeidsloon.

van de livrei-rubriek waartoe het taakwerk behoort, zoomede het nummer van het taakwerk, die door den commandeur . worden verstrekt, blijven aangeteekend.

Door de leihouders worden op de lei nauwkeurig de uren vermeld waarop nieuwe werklieden in het taakwerk komen of er ki zijnden, er uit gaan. Achter den naam van ieder der werklieden, die zich in het taakwerk bevinden en dus op de lei voorkomen, wordt met een paar woorden vermeld, waaraan ieder hunner dien dag bezig is geweest.

Het mag overbodig genoemd worden te vermelden, dat ook slechts hier door een strafbepaling aan het nauwkeurig nakomen van dit voorschrift de hand kan worden gehouden.

De klinkers worden in ieder geval van het houden van een lei vrijgesteld.

Van de controleurs.

Waar zooals boven gezegd, thans de gegevens voor de administratie komen uit de handen der commandeurs, kleven aan deze methode 2 fouten, n.1.

Ie dat de commandeurs werk moeten doen, waarvoor zij zich aan hun eigenlijke bezigheden, namelijk het houden van toezicht kunnen onttrekken, alhans een voorwendsel hebben om zich achter te verschuilen, en 2e dat dit administratieve werk toch niet goed is. Het is om die reden, dat ik het volgende in overweging geef. Er wordt aan ten hoogste drie, als betrouwbaar, ijverig en ontwikkeld bekend staande werklieden, den titel van controleur verleend In de allereerste plaats dient gezegd, dat deze aanstelling niet anders mag zijn dan van tijdehjken aard, en wel zulks om de volgende redenen. Waar, zooals nader zal worden aangetoond, deze post er in de allereerste plaats een is van vertrouwen, moet ten allen tijde de mogelijkheid bestaan om ze bij het ontdekken van minder nauwkeurige plichtsbetrachting onmiddellijk te kunnen ontheffen uit de betrekking van controleur. Het eenvoudigste en doeltreffendste is dus den controleur werkman te laten met een toelage voor het controleurschap. Hun werkkring wordt als volgt omschreven. Zij zijn belast iederen dag van iederen werkman op te nemen hetgeen die werkman den vorigen dag heeft verricht en zulks te noteeren in een daglijst, waarvan inrichting en model hieronder nader wordt omschreven en welke lijst des middags uiterlijk ten 12 ure wordt ingeleverd op het Bureau van Scheepsbouw.

Het denkbeeld zit voor, dat er één controleur is voor de werklieden van den baas der vuur- en bankwerkers en voor dien van den monteur en stokers, één voor de scheepmakers en één voor de werklieden van den baas der scheepsbeschieters, den baas der schilders en den commandeur der kuipers.

Zij moeten eiken werkman dus voor 12 uur bezoeken, die hun persoonlijk zijne verrichtingen van den vorigen dag heeft