POLITIEKE EN STRATEGISCHE BETEEKENIS

Den lOden October werd een deel van het expeditiekorps, ongeveer 1000 man ontscheept. De troep bestond uit één bataljon Infanterie, wat Genie en wat Artillerie, en was gedurende den nacht van 5 op 6 October van Napels vertrokken.

De eerste expeditionnaire macht landde dus te Tobroek.

Eenige schepen van het eerste eskader bleven gedurende de landing in de haven liggen. AibaDiT Langs de Albaneesche kust kruiste eene divisie onder bevel

van den Schout bij Nacht Hertog der Abruzzen, n.1. 3 oude slagschepen, 1 beschermde kruiser en eenige torpedobooten.

Aan Turksche zijde hielden zich in deze buurt 6 torpedobooten op, welke in vredestijd het smokkelen van wapens moesten verhinderen.

Deze lagen te Prevesa, Gomenizza en Durazzo.

Daar deze schepen een gevaar opleverden voor de troepentransporten naar Tripoli, had de Hertog der Abruzzen de instructie ze onschadelijk te maken. . . Bij Prevesa en Durazzo kwam het achtereenvolgens tot een

gevecht, waarbij vermoedelijk de „Takat", de „Hamid-Abad" en de „Alpagot" (resp. 160-97-160 ton) in den grond geboord zijn.

Toen de „Carabiniere" vanuit Durazzo beschoten werd dooide bevolking, vuurde zij terug (Italiaansche bron). Het vuur werd niet beantwoord door het oude kustfort. Vermoedelijk was men te Durazzo geheel verrast. Deze gebeurtenissen gaven aan leiding tot het gerucht, dat de Italianen te Prevesa geland waren.

Den 2den October werd dit gerucht door de Italiaansche regeering tegengesproken onder verwijzing naar de aan de gezanten der Balkanstaten gerichte circulaire, waarbij Italië zich beperken zou tot Tripoli en mede zou werken tot het instandhouden van het Europeesche territoir.

Den Hertog der Abruzzen, die den 8den October te Prevesa den Commandant der vesting gedreigd had met eene beschietingder plaats, indien hij niet binnen 2i uur de zich in die haven bevindende 2 torpedobooten en 1 kanonneerboot uitleverde, werd bevolen verdere beschieting te vermijden, oostenriik en Den 5den October werd op verlangen van Oostenrijk-HonAdriatiLhe gariJe aan den bevelhebber der vloot medegedeeld, dat hij zich zee. te onthouden had van verdere operaties aan de kust van Albanië en Epirus - en de in de Adriatische Zee kruisende schepen naar Italiaansche havens terug moesten worden gedirigeerd.

Dienzelden dag vertrok de Hertog der Abruzzen met het grootste gedeelte zijner divisie naar Tarente.

Toen den 5den October een motorboot van de „Artigliere" na doorzoeking van een Oostenrijkschen mailstoomer in de haven van San Giovanni di Medua van den wal uit beschoten werd met veldgeschut, beschoot dit oorlogsschip de stad, beschadigde haar zwaar en bracht de veldbatterij tot zwijgen.

Ook de „Carabiniere" nam aan de beschieting deel. De „Artigliere" was licht beschadigd, de Commandant gewond. Na dit incident volgde opnieuw eene Italiaansche regeerings-