WIJZIGING EN AANVULLING VAN DE PENSIOENWET

VOORLOOPIG VERSLAG.

Het afdeel in gsonder zoek heeft aanleiding gegeven tot de volgende beschouwingen en opmerkingen.')

Algemeene beschouwingen.

De strekking, welke de beide ingediende wetsontwerpen gemeen hebben, is de verbetering van de pensioensbepalingen, welke respectievelijk bij art. 2 van het eerste wetsontwerp voor de officieren der landmacht en art. 1 van het tweede wetsontwerp voor de officieren der zeemacht wordt voorgesteld.

Wat betreft de pensio*ensverbetering voor de officieren der landmacht, werden de opmerkingen herhaald, daaromtrent voorkomende in het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp, waarbij gelden werden aangevraagd voor de traktementsverbetering der officieren (n°. 142 der tegenwoordige Zitting). Terwijl verscheidene leden deze verbetering zoowel op grond van zuiver militaire redenen als uit een oogpunt van billijkheid toejuichten, bleven anderen tegen de kosten, welke van dien maatregel het gevolg zullen zijn, ernstige bedenking koesteren. Ook al worden de verwachtingen verwezenlijkt, die de Minister in de Memorie van Antwoord betreffende genoemd wetsontwerp in uitzicht stelt, dan zullen die kosten toch hoog zijn. Eenige leden meenden dat tot zulk een kostenverhooging niet mocht worden besloten, indien niet te gelijker tijd daartegenover bezuinigingen op andere onderdeelen van het oorlogsbudget werden aangebracht.

De kosten, die men bij de behandeling van genoemd wetsontwerp nu. 142 voor oogen had, -worden nu nog belangrijk verhoogd, doordat voor de officieren der zeemacht dezelfde verbetering der pensioensbepalingen wordt voorgesteld als voor die der landmacht. Er op wijzende, dat de Regeering tot de verbetering voor laatstgenoemde officieren heeft besloten op grond van overwegingen, die, zooals is uiteengezet in de bij de Memorie van Toelichting tot genoemd wetsontwerp overgelegde Nota, de strijdbaarheid van het leger betreffen, verklaarden verscheidene leden het niet te kunnen billijken, dat nu tevens een gelijke verbetering voor de marine-officieren zal worden tot stand gebracht, zonder dat de zorg voor de strijdbaarheid

!) De Commissie van Rapporteurs heeft gemeend van de opmerkingen, die werden gemaakt over de middelen tot verbetering deipromotie in het algemeen — opmerkingen, overeenstemmende met die, vermeld in het Voorloopig Verslag over wetsontwerp n». 142 der tegenwoordige Zitting — slechts melding te moeten maken, voor zoover zij in direct verband stonden met de strekking van het onderhavige wetsontwerp.