verhooging v. h. vide hoofdstuk der staatsbegrooting

Was het nu nog een kleine licht gepantserde kruiser, zooals door Alex W. S. bedoeld, van een 3 a 4000 ton die 30 mijl loopt en een meter of 4 diep gaat met een paar stukken middelbaar en licht snelvuurgeschut gewapend, die men voor lageren prijs kan hebben dan dit schip, dan zou hij werkelijk voor alle doeleinden bruikbaar zijn. Voor een artillerievloot ïn Indië kon hij als verkenner dienst doen en hier kon hij het opnemen tegen de kleine vlugge schepen der binnenste blokkade-linie en hij kon overal binnendoor komen, zoodat de vijand nooit zou weten welk gat hij uit zal komen. Zoo'n kruiser'past steeds öf voor Indië, öf voor Nederland.

Ook jagers zullen in elk geval gebouwd moeten worden, zooals ik reeds aangetoond heb. Voor Indië zijn ze noodig, omdat de vloot, als zij slagvloot wordt, daar er ten minste 12 zal moeten hebben, en een torpedovloot nog veel meer.

Als dus de Minister, hangende het onderzoek, de aangevraagde 2 ton wil gebruiken voor deze schepen, dan kan ik mij daarmede vereenigen; maar voor dit schip, dat in geen enkele formatie past, dat als versterking van de vloot die thans in Indië is geen werkelijke vermeerdering van gevechtskracht geeft in de gevallen waarin het er op aan komt, aangezien het dan nog onvoldoende blijft, dat wij bij een torpedovloot in Indië met kunnen gebruiken, dat wij in Nederland niet noodig hebben, terwijl het voor den dienst aldaar niet bruikbaar is, geef ik mijn stem niet.

De Regeering acht een onderzoek noodig omtrent de Indische defensie en de Indische financiën. Ook ik wensch dit onderzoek, doch als men hangende dit onderzoek wil bouwen, dan bouwe men ten minste schepen, die in elk systeem passen, maar niet een schip, dat ongeschikt bevonden is voor het doel waartoe het oorspronkelijk bestemd was, in geen enkel systeem past en dus de verdediging eer schaden dan bevorderen zal, daar het geld kost, dat beter besteed zou zijn als men wist in welke richting men werken moet.

Dit kan men, zooals ik zeide, over een jaar vrijwel weten en een jaar later kunnen dus de betrekkelijke voorstellen in de Kamer behandeld zijn en een jaar daarna kan men, als in het buitenland en voor zoover mogelijk ook hier te lande gebouwd wordt, ten minste de helft van die vloot hebben, tot aanschaffing waarvan besloten wordt. Dan krijgen wij dus genoeg schepen uit Indië voor de landsdefensie en behoeven wij geen schepen te bouwen die onvoldoende zijn voor hun taak en°een blok aan het been zullen zijn van de Regeering die voorstellen zal datgene, waartoe na het onderzoek besloten moet worden.

De heer Verhey: Mijnheer de Voorzitter! Ik veroorloof mij de toegevendheid van mijn medeleden in te roepen, omdat mijn stemmiddelen niet geheel tot mijn beschikking staan.

Maar dadelijk zal ik met de deur in het huis vallen en zeggen, dat ik met de voordracht van den Minister niet kan