VOORLOOPIG VERSLAG.

plegers, die besmettelijke zieken verplegen, eene toelage zal worden gegeven. Gaarne zouden deze leden met de resultaten van dit overleg in kennis worden gesteld.

Stokers.

Opnieuw werd geklaagd over den piketdienst, waartoe de stokers die de „hondenwacht" hebben verricht, worden verplicht. Na van 's nachts 12 uur tot 4 uur in den morgen de wacht te hebben gehad, moet deze ploeg, in plaats van zooals na andere wachten 4 uur te mogen slapen, reeds te half 7 weer aan den arbeid, die dan bestaat uit poetsen en dergelijke werkzaamheden, die beter bij toerbeurt ware op te dragen aan een stoker, die dan van de „hondenwacht" werd vrijgesteld.

Voorts was de klacht vernomen dat stokers die, na het bereiken van den dertigjarigen leeftijd, wenschen te reëngageeren, verplicht zijn een stokersproef af' te leggen. Is die proef niet voldoende, dan mag wel worden bijgeteekend, doch vervalt de premie. Men achtte het beter deze proef achterwege te laten, en desnoods, bij onvoldoende bekwaamheid, langs administratieven weg tot terugstelling over te gaan.

Men had vernomen dat scheepsbouwmaatschappijen, bij het afleveren van een nieuw schip, aan haar stokerspersoneel eene toelage geven bij buitengewone diensten als runproeven en dergelijke.

Gevraagd werd of er geen termen bestaan om ook vanwege het marinebestuur in soortgelijke omstandheden toelagen te verstrekken. Bij andere leden vond zulks geen instemming.

Mariniers.

In tegenstelling met matrozen en stokers, wordt aan mariniers, die voor vertrek naar Indië worden aangewezen, herhaaldelijk slechts zeer korten tijd, soms slechts 14 dagen te voren, mededeeling van hunne aanwijzing gedaan. Men drong er op aan dat hierin wijziging worde gebracht.

Cantines.

Door verscheidene leden werd aangedrongen op afschaffing van verkoop van sterken drank in de cantines der marine. Aangevoerd werd, dat bij eene enquête, onder het marinepersoneel gehouden, 1454 personen zich hadden verklaard vóór die afschaffing, terwijl slechts 401 zich daartegen verklaarden. Gaarne zou men 's Ministers oordeel omtrent deze aangelegenheid vernemen.

Verloop onder het personeel.

Uit bijlage Q van deze begrooting hadden eenige leden niet zonder bezorgdheid ontwaard, dat het personeel in de lagere rangen van lichtmatrozen en jongens inkrimpt, terwijl de hoogere van matrozen lste en 2da klas niet voldoende bezet zijn. Is de Minister niet van oordeel, dat dit feit tot bijzondere maatregelen moet leiden?