marinebegrooting voor het dienstjaar 1913.

gezegd: „Het militarisme in zijn huldigen vorm eischt nog steeds de cadavergehoorzaamheid, het volstrekt lijdelijke gehoorzamen aan elk gegeven bevel, al is het nog zoo idioot. Het militarisme eischt automaten zonder eenig initiatief, getrouw gehoorzame instrumenten in handen der superieuren zonder meer."

In een artikel van 22 Augustus 1908 komt een beschrijving voor van de discipline die in den bond bestaat. Men zegt: „Wanneer een afdeeling vrij is om een opdracht van het hoofdbestuur al dan niet op te volgen, al naarmate het met de opvatting van het hoofdbestuur al of niet eens is, dan is daarmede de centralisatie gebroken en de discipline een wassen neus, een worden zonder eenigen klank. Als Hellevoetsluis zich de vrijheid aanmatigt om zich tegen een oproep van het hoofdbestuur te verzetten, dan heeft een andere afdeeling het zelfde recht in een ander geval. Het is onmogelijk om eenheid van actie te verkrijgen of een ernstigen strijd aan te binden, als er ook maar één van de afdeelingen is die zich tegen een eventueelen oproep daartoe verzet. Zoo gaat het verder voort en dan komt: dat men te zorgen heeft voor een loyale uitvoering van den door het hoofdbestuur noodig geachten maatregel, ook al is men er tegen."

Met behulp van die discipline werd de bond uitgebreid, met behulp van die discipline wordt pressie uitgeoefend op anderen, die niet uit eigen wil lid wilden worden. Met behulp van die discipline heeft de bond een actie gevoerd tegen een regeling die door de hoogste marine autoriteit werd ingesteld.

De heer Hugenholtz: IJ zegt dat nu wel, maar hebt u daar bewijzen voor. Uw inlichtingen kunnen ook onjuist zijn.

De heer Colijn, Minister van Oorlog, ad interim Minister van Marine: Mijn inlichtingen heb ik uit de officieele gegevens en uit de blaadjes en strooibiljetten van den Bond. Ik heb er hier een van den Bond van minder marinepersoneel gevestigd te den Helder.

„Aan de mindere schepelingen; eerstdaags is het weer opgeven voor verschillende wedstrijden, dezen zomer te houden. De jaarvergadering van onzen Bond besloot als dit noodig was, ook in Holland een krachtige actie te voeren tegen de hatelijke passagiersbeperking in het buitenland, speciaal hatelijk in Oost- en West-Indië. We geven thans uitvoering aan dat besluit en wel op dezelfde wijze als onze vrienden in den Oost dit de laatste jaren reeds doen, n.1. door als één man niet meer mee te doen aan officieele feesten en wedstrijden.

Mannen! We rekenen op u, we dringen er op aan u geheel te onthouden aan al die dingen, zooals roeien, zeilen, schieten, voetballen, enz. enz. Alles waartoe uwe medewerking vrijwillig gevraagd wordt moet ge weigeren."

De heer Hugenholtz : Maar nu zouden wij bewijzen krijgen.