WERELDGESCHIEDENIS.

milliarden heeft de Russische Staat een grootindustrie uit den grond gestampt. Omdat, als die groot-industrie er niet kwam, de Staat zelf ten gronde ging, wijl een agrarische Staat, een alleen op den landbouw steunende maatschappij, onmogelijk de middelen kan vinden om te voldoen aan de eischen, die aan den modernen staat gesteld worden.

Rusland moest bijhouden, vooral in zake militarisme, en het Russische volk was ekonomisch machleloos. Witte, de geniale en energieke minister, heeft de koe bij de horens gepakt en,

slechts met de reusachtigste moeite betalen. De geldmarkt is op dit oogenblik voor Rusland schier geheel gesloten. Noch te Berlijn, noch te Parijs, noch te Londen, kan Rusland geld leenen, want het Russische staatsbankroet staat vast, als er geen verandering komt in den gang van zaken der industrie.

En daarom moeten Mantsjoerijë en Korea het afzetveld worden van de Russische industrie. Mantsjoerijë, het vruchtbare land met meer dan 10 millioen inwoners, en Korea, het prachtig gelegen schier-eiland met zeker 12 a 15 millioen

De nieuwe republiek Panama.

met staatsgeld en andere staatshulp de grootindustrie, mijnbouw enz. gekweekt en bevorderd.

Zulk een kunstmatig gekweekte industrie mist echter geheel en al wat een natuurlijk gegroeide heeft, ul. een veld van afzet. In andere lauden groeide de industrie naar mate ze kon afzetten, in Rusland is ze alsxuit de lucht gevallen in een dozijn jaren tijds, en heeft geen afzetterrein dan het eigen land, dat ekonomisch absoluut uitgeput is.

De krisis der laatste drie jaren heeft Rusland aan den rand van het staatsbankroet gebracht. De industrie kwijnt en de Staat krijgt geen geld, kan daardoor de rente der leeningen niet of

inwoners, zijn zoo'n afzetveld. Die beide landen te voorzien van spoorwegen en wat er meer noodig is voor de ontwikkeling, die landen feitelijk ontsluiten, dat ware prachtig werk voor de Russische industrie. Dan vloeit het kapitaal weer.

Konkurreeren met de Duitsche of Amerikaansche industrie in een open China, dat kan de Russische industrie niet. Ze is met staatsgeld gekweekt, ze moet ook door den Staat voorzien worden van een afzetveld. Vandaar in Azië dat onverbiddelijke voortdringen van Rusland, trots alles. Al kost een oorlog met Japan ook milliarden, Rusland wil hem voeren om zich daardoor voor goed van het bezit van dat mooie veld van