KARAKTERSCHETS.

en goedkooper in die behoefte voorzien dan kannen en potten van aardewerk, waarvoor men de grondstof hier en daar gratis aan den bodem kan onttrekken, want vele landen leveren de pottenbakkersaarde als natuurprodukt haast om niet.

Maar om voorwerpen, uit deze stof vervaardigd, voor het gebruik geschikt te maken, moeten zij eerst hard gemaakt worden, hetgeen door bakken in een oven bij zeer hooge temperatuur moet

toch voor gebruiken, dan dient men den binnenof buitenwand met een preparaat te bestrijken, dat geen vloeistof doorlaat. Dat is het zoogenaamde glazuur.

Dit glazuur, of juister uitgedrukt de samenstelling van dit glazuur is een ervaringsprodukt; een algemeen recept bestaat er niet voor; het is veelal een geheim van den pottenbakker, dat de waarde Van zijn fabrikaat verhoogt en waarover

Pul en Vaas van Rozenburger aardewerk.

geschieden. En hieruit volgt dus vanzelf, dat de pottenbakkerskunst een vak van zéér ouden datum moet wezen. Trouwens de overblijfselen van pottenbakkersovens, die men in Azië en Afrika in de bouwvallen van oude, opgedolven steden gevonden heeft, duiden daar ook op.

Uit klei gebakken voorwerpen hebben en behouden echter de eigenschap van poreus te blijven; zij laten het vocht door, en zijn dus niet geschikt om vloeistoffen te bevatten. Wil men ze daar

hij het stilzwijgen zal bewaren. En ook dit onderdeel van de pottenbakkerij dateert dus uit de grijze oudheid.

Maar van welk een eerbiedwaardigen leeftijd de kunst van het pottenbakken en die van het glaceeren ook moge wezen, tóch heeft ieder, die deze kunst gaat beoefenen, het nog van a tot z te leeren en het geheele ambacht met al zijn kleine ellenden en groote teleurstellingen door te maken. En dat komt juist omdat het