DE VEREENIGDE TIJDSCHRIFTEN

komt naar Nederland, zijn achteraf beschouwd een beetje blufferig geweest, zullen ten slotte hierop neerkomen, dat een aantal aan de Staats-opera verbonden artisten onder leiding van een niet aan de Staats-opera verbonden kapelmeester, en met een in allerijl saamgesteld orkest Figaro's Hochzeit komen vertoonen. Laat ons afwachten.

De feestavond voor den vijf en zeventig jarigen Theodoor Verhey nadert met rassche schreden: Maandag 12 dezer wordt in den Grooten Schouwburg te Rotterdam een vertooning van zijn Opera „Imilda" gegeven, een vertooning die bijgewoond zal worden door H. M. de Koningin-Moeder aan wien Verhey omstreeks veertig jaar geleden zijn werk opgedragen heeft. Niet alleen voor den bejaarden componist, ook voor tallooze Rotterdammers van hoogeren leeftijd, die nog altijd met verklaarbare trots over de Hoog-Duitsche Opera spreken, ook voor hen zal het een belangwekkenden avond zijn: zeven en dertig jaar heeft het werk van Verhey en Smalt in de kast gerust, nu eindelijk zal het weer tot leven gewekt worden. En hoeveier gedachten zullen Maandagavond weer teruggaan naar den goeden ouden tijd, toen de stad aan de Maas een Opera van internationale bekendheid rijk was.

Elders in ons blad zal men natuurlijk wel wat kunnen vinden aangaande Dirk Schafer die 25 dezer zijn vijftigste verjaardag hoopt te herdenken. Er is een ietwat drukke circulaire verschenen waarin verteld wordt wat men hoopt te kunnen bereiken : de Commissie hoopt dat heel Hol¬

land deel zal nemen aan de huldiging, die zal bestaan in het schenken van een eigen woon, waardoor Schafer althans rust in eigen omgeving verzekerd wordt. Indien wij door de algemeene hulde, waaraan het Nederlandsche volk wil deelnemen, hem eindelijk een eigen woon kunnen verschaffen welke hem in staat zal stellen althans ongestoord te arbeiden in een sfeer van rust die zijn verheven aandacht opeischt en opeischen mag, dan zal hij het voor de handhaving van zijn maatschappelijk bestaan toch nog hard genoeg te verantwoorden hebben. Iedere muzieklievende Nederlander — hoopt het Comité — zal het een plicht en een vreugde zijn aan de hulde te mogen mede werken.

Nog een tweede kunstenaar-landgenoot zal weldra de vijf kruisjes achter den rug hebben, een die in stilte werkt, die niet van drukte en lawaai houdt, kalmpjes zijn weg gaat, een man wiens groote talenten meermalen gebleken zijn: Hubert Cuypers. Er heeft zich een Comité gevormd, dat ook dezen verdienstelijken musicus huldigen wil, een Comité dat naar ik hoop veler medewerking vinden zal.

Met genoegen zullen velen hooren dat Baron van Zuylen van Nijevelt, die maanden geleden een zware operatie ondergaan heeft, weer geheel hersteld is en met zijn gewone voortvarendheid te 's-Gravenhage een concert van het Residentie-orkest geleid heeft, dat hem, den uitvinder van de goedkoope volksconcerten aldaar, veel succes opgeleverd heeft. Van harte hopen wij dat de Heer van Zuylen nog lang in de gelegenheid zal zijn deze concerten te dirigeeren.

Nederlandsche Toonkunstenaars-Vereeniging

OFFICIEEL ORGAAN

Bemoeïng der Nederl. Toonk. Ver. tegen de knoeiers bij het muziekonderwijs.

Onder bovenstaanden titel schreef de heer J. Vincent een artikel in het voorlaatste orgaan-nummer. Ik kan mij niet voorstellen, dat iedere serieuze muziek-leeraar het

hier niet van a—z mee eens is en logischerwijs moet de postbode menig extra vrachtje aan visitekaartjes bij den heer Vincent hebben bezorgd. Ik zou echter, hoezeer ook tegen „over-last" gekant, graag zien, dat meergenoemde postbode de eerste weken