DE VEREENIGDE TIJDSCHRIFTEN

qualiteiten gespecialiseerde vraag en ont-f ving, nagenoeg per keerende post dit antwoord, dat niet bepaaldelijk den toch ten zeerste door mijn briefschrijver gewaardeerden docent geldt en nochtans ons allen daarom zeker even welkom is.

Gaarne voldoe ik aan de uitnoodiging uwer Redactie, om, nevens de redactioneele hulde den kunstenaar Julius Röntgen bij zijn 70sten verjaardag gebracht, hieraan een enkel woord toe te voegen.

Waar een geboortedag als het ware een feestdag der intimiteit is, is het zeker geoorloofd op dezen dag een bescheiden blik te slaan in het meer intieme leven van den als mensch zoowel als kunstenaar even sympathieken jubilaris, tot wiens leerlingen ik eenmaal het groote voorrecht heb gehad te behooren, In de eerste jaren, toen te Amsterdam woonachtig, bleef het voor mij niet bij het leerlingschap, maar genoot ik tevens het voorrecht in nadere verbinding met den huiselijken kring van mijnen leermeester te treden, waaraan ik ook nu nog steeds met groote dankbaarheid terug denk. Vele schoone avonden van heerlijk musiceeren, een dienen van de kunst in den meest zuiveren vorm, blijven mij in aangename herinnering. Daar werd met de warme liefde en belangstelling, die den gullen gastheer kenmerkte menig manuscript voor 't eerst in kleinen kring ten gehoore gebracht, aan jonge kunstenaars gelegenheid gegeven hunne talenten te openbaren, kortom er was daar in huize van Eeghenstraat een weldadig aandoend intiem milieu, waar kunstenaars en dilettanten elkander leerden kennen en waardeeren.

Zij, die er vertoefden, danken er menige kennismaking met belangrijke composities niet alleen maar ook met thans beroemde kunstenaars.

Ik denk aan het debuut van Percy Grainger, Tovey, Flesch, Schafer en vele anderen, die als 't ware van uit den huize Röntgen den sprong in 't openbare Am-

gsterdamsche muziekleven waagden. Velen heeft deze spontaan gevoelige kunstenaar, die steeds op de bres stond, waar het gold op te komen, voor wat hem de moeite waard voorkwam, aan zich verplicht door eene eerlijke onbaatzuchtige belangstelling, die we in onze hedendaagsche muziekwereld slechts zeer sporadisch aantreffen. Wat Liszt voor Wagner is geweest, is Julius Röntgen voor vele kunstbroeders in binnen- en buitenland geworden. Er zullen er onder deze zijn, wier loopbaan en artistieke inzichten, noodgedwongen, andere wegen hebben moeten gaan; wij twijfelen geenszins, dat ook bij dezen op den komenden feestdag een gevoel van hoogachting, liefde en dankbaarheid in hunne harten zal zijn voor de goede herinneringen, die zij van dezen voortreffelijken man en kunstenaar bewaren.

Moge de nog zoo jeugdige en krachtige jubilaris de jaren, die hem nog geschonken zullen zijn, kunnen besteden, zooals hij zulks tot nog toe heeft gedaan, als een even voortreffelijk als ideaal hooggestemd dienaar onzer geliefde toonkunst.

HERMAN VAN LEEUWEN.

Het trof mij dat zulk een ervarene zoo nadrukkelijk gewaagt van Röntgen's vermogen om een weldadig warme muzieksfeer te scheppen. Ik ben nooit bij hem aan huis geweest maar heb dikwijls ondervonden dat hij de concertzaal tot binnenkamer maakt. Het onvergelijkelijk intieme van een samenzijn met hem en Messchaert, het was er voor een niet gering deel ook als wij hem hadden zonder den zanger, dien wij nu weer gedenken in het besef der openbaringen waarvan wij wel geen equivalent zullen beleven. Wat Julius Senior bijna vijftien jaar geleden mij gaf in Beethoven's vierde concert bij het tot gevoelseenheid met hem gebracht Arnhemsche orkest, heugt mij nog als werd het mij gisteren geschonken. En iets dergelijks mocht ik onlangs ontvangen van zijn zoon