CAECILIA EN HET MUZIEKCOLLEGE

ben in den loop van dit jaar een vasteren vorm aangenomen. Het oorspronkelijke voornemen, het feest in den zomer te houden, moest worden opgegeven, doordat er te Utrecht verschillende omstandigheden van ongunstigen invloed zouden zijn op het welslagen. Het scheen ons derhalve gewenscht, een lateren tijd te kiezen, n.1. October. Ofschoon de officieele bekendmaking van het programma thans nog niet kan geschieden, mag ik U wel mededeelen, dat er een ruime plaats is aangewezen voor de hollandsche composities der laatste dertig jaren, zoowel op het gebied van de orkest- als kamermuziek- en liederlitteratuur. Een volledige uitvoering van Diepenbrock's „Vogels" zal het geheel bekronen. Zoodra het programma in onderdeelen vaststaat zult U door het Orgaan volledig worden ingelicht.

Dat er tegenwoordig in Indië door de aldaar bestaande „Vereeniging tot Bevor dering der Toonkunst" examens worden afgenomen, was U bekend. Bij de organisatie heeft men contact met onze Vereeniging verkregen en uit een uitvoerige correspondentie tusschen Mej. K. Ament, Presidente dier Vereeniging en den ondergeteekende over de bizonderheden is het resultaat ontstaan, dat men in Indië onzen grondslag en onze Programma's als voorbeeld heeft genomen. Wij mogen dit een heuglijk feit noemen, ten eerste om den vooruitgang dien men in Indië van het muzikale peil hiervan verwacht, en ten tweede, omdat hieruit gebleken is, dat men in de Koloniën onze werkwijze doelmatig en navolgenswaard vindt.

Wat onze eigen Examens betreft, ook in het afgeloopen jaar heeft ons Bestuur gemeend, in het Orgaan eenige opmerkingen te moeten publiceeren over hetgeen door de candidaten werd gepresteerd. De moeilijkheid zal toch altijd hierin blijven bestaan, dat er contact moet zijn tusschen de Examen-Commissie en de opleiders, en hoewel het hospiteeren altijd het beste middel blijft, om dit contact te verkrijgen,

meenen wij, dat bovendien een dergelijk Overzicht niet anders dan nuttig kan zijn. Wij stellen ons dan ook voor, zoo niet elk jaar, dan toch van tijd tot tijd, onze indrukken onder de aandacht der leden te brengen.

Het aantal candidaten is in dit jaar wederom aanzienlijk toegenomen. Er zijn 140 inschrijvingen, waarvan alleen 101 voor Piano lager ond. Of wij over dit feit moeten juichen, zal van de resultaten afhangen. Zeker is het, dat het streven, de muziek als een zeer ernstige studie op te vatten, hieruit onmiskenbaar spreekt, en dit op zichzelf is een sterke vooruitgang. Voor de organisatie doet zich echter nu een moeilijkheid voor. Wanneer wij op de tot nu toe gebruikelijke wijze te werk gingen, zouden de Examens tot 23 Augustus duren en wij zouden op de bezwaren stuiten, dat de vacantie, die wij allen in ons beroep dringend noodig hebben, geheel werd opgeofferd, terwijl het ook zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk zou blijken, examinatoren bereid te vinden, zoo laat zitting te nemen. Het Bestuur wil dit jaar een andere wijze van werken volgen, n.1. met twee gelijktijdig werkende Commissies. Op die manier zijn de Examens in veel korteren tijd geëindigd.

Dat onze werkzaamheid op dit gebied in de laatste jaren zoo sterk is toegenomen, mag bij de viering van ons aanstaande jubileum zeker wel met voldoening worden herdacht. Het zal ons streven blijven, in stijgende lijn voort te gaan en in aansluiting met den algemeenen vooruitgang van het peil der muziekbeoefening, de opgroeiende generatie de gewenschte mogelijkheid tot vorming te verschaffen.

K. A. TEXTOR.

Onze Caricaturen: Pierre Monteux. De werken van Josquin des Prö met een vluchtig» blik op den stijl van den op hem volgenden tijd, K. P. Bernet Kempers.

Boekbeoordeeling Am. Drilsma.

„Massenet" F"d. Kloek.

Belangrijke Data v. W.

Het praatje van de maand.

Nederl. Toonk. Vereen. Officieel Orgaan.