DE VEREENIGDE TIJDSCHRIFTEN

het midden bespeeld worden, daar dit de mooiste klank geeft. Instrumenten met dubbele snaren bespannen, kan men evenals de mandoline met een plektron bespelen. De toon van de Stössel-mandoline echter is veel weeker.

Behalve als begeleidingsinstrument kan men de Stössel-luit ook als solo-instrument bespelen. Het is mogelijk er allerlei liederen op voor te dragen.

Muziekpaedagogen zullen het op prijs stellen te vernemen, dat de toets van de Stössel-luit hen in staat stelt hunne leer-

Alles wat over de gemakkelijke manier van spelen is gezegd, geldt ook voor de „Stössel-Basluit". Met haar zeven toetssnaren en de over 3 octaven verdeelde 13 vrije bassnaren, is zij een ideaal instrument. Alles kan men op haar spelen. Met den rechterduim speelt men de melodie op de toets-snaren en gebruikt de vier overige vingers voor het bespelen der bassnaren. Deze snaren zijn gestemd in kwarten en quinten.

Wijze van stemmen:

des as es bes c g f d a e b fis gis

Oefening Grijpnotenschrift.

lingen op eenvoudige en aanschouwelijke wijze den opbouw van de verschillende toonsoorten te demonstreeren.

Voor het muziekonderricht in de scholen bestaat er geen tweede instrument, dat zoo allerlei gewenschte eigenschappen in zich vereenigt, want:

1. De aanschaffingskosten zijn gering.

2. Het is gemakkelijk te hanteeren.

3. Het is sterk.

4. Het kan gedurende alle schooljaren gebruikt worden.

5. Het is een begeleidings-instrument.

6. Het is een solo-instrument.

Ook blinden en mismaakten kunnen de Stössel-luit leeren bespelen. De inrichting van de verdeelde toets toch, helpt den blinde bij het bespelen.

Voor hen, die noodgedwongen met de rechterhand moeten spelen bestaan instrumenten met omgekeerde besnaring.

Van drie naast elkaar liggende bassnaren is de middelste de grondtoon, rechts van deze ligt de bovendominant, links de onderdominant. De instrumenten zijn uit de edelste houtsoorten vervaardigd en fijn van afwerking.

Haar aanschaffing is een uitgave voor het geheele leven.

Een groot voordeel voor menschen, die veel van muziek houden, doch tot nu toe nooit eenig instrument bespeeld hebben, is dat zij op de Stössel-Luit dadelijk in staat zijn te spelen, door het „Grijpnotenschrift".

De bij dit systeem uit 7 lijnen bestaande notenbalk stellen de met zeven snaren bespannen toets voor.

Iedere op een lijn staande noot duidt aan, dat die snaar bespeeld moet worden. De streepjes, die op de teekening achter de