UIT DE PERS.

«3

wilde een schip hebben, dat ook met slecht weer groote snelheid kon ontwikkelen, met eene bewapening van 10 kanonnen van 14 c.M. en geen andere bescherming dan een pantserdek, maar de groote snelheid moest bij vrij veel zee volgehouden kunnen worden. Het resultaat was een avantprojet van een schip van.... 10.OOO ton, dat ruim 17 millioen gulden zou kosten. Dit plan werd uit den aard deizaak niet uitgevoerd en cle quaestie der éclaireurs werd „provisoirement réservée" (Le Yacht 27 Sept. 1913).

Eenige maanden geleden luidden de stellige berichten dat thans in Frankrijk verkenners van 6000 ton aangebouwd zouden worden, maar sindsdien schijnt men in verband met de groote kosten daarvan weer afgestapt te zijn en thans worden projecten van verkenners van pl.m. 3000 ton uitgewerkt.

In elk geval bezit Frankrijk op het oogenblik geen moderne verkenners en behelpt zich met groote torpedobootjagers.

Italië en Oostenrijk doen in dezen wedstrijd niet mede; zij kunnen aan hunne verkenners, die voornamelijk bestemd zijn om in de Middellandsche Zee op te treden, lagere eischen stellen zoowel wat betreft werkingssfeer als wat betreft het vermogen om met veel zee groote vaart te behouden.

De nieuwe verkenners hebben een waterverplaatsing van pl.m. 3500 ton.

Rusland echter heeft reeds het vervolgnummer gegeven op de grootere Engelsche verkenners door de Swjetlanaklasse van 7200 ton, bewapend met 16 kanonnen van 15.2 c.M.

Deze wedstrijd wordt zóó lang voortgezet tot men eindelijk tot de conclusie komt voor véél geld zeer weinig gevechtskracht te hebben verkregen.

Dezelfde cyclus is al eens cloorloopen en uit dien tijd stammen de vele, thans verouderde, beschermde en gepantserde kruisers.

Maar, zelfs wanneer men beschikt over verkenners, sneller en krachtiger dan die van den tegenstander, dan is het nog lang niet zeker of cleze — wat den verkenningsdienst betreft — ook maar eenigszins aan de verwachtingen zullen beantwoorden.

Want wanneer die verkenners 's vijands kruisers voor zich uit kunnen drijven, dan zullen laatstgenoemden door middel van draadlooze telegraphie zeer zeker versterking te hulp roepen, zoodat zij al zeer spoedig de numerieke meerderheid aan hun kant zullen hebben of wel een enkele slagkruiser wordt hun van het gros te hulp gezonden en de aanvallende verkenners zullen in een overhaaste vlucht hun heil moeten