UIT DE PERS.

zoeken zonder waarschijnlijk nog iets van 's vijands hoofdmacht ontdekt te hebben.

Van daar de nu en dan geuite meening, dat slechts de slagkruisers geheel geschikt zijn voor den verkenningsdienst.

Maar ook dan nog bestaat groote kans van een afzonderlijk gevecht tusschen slagkruisers van beide partijen, evenals thans de verkenning zeer waarschijnlijk ontaarden zal in een gevecht tusschen de verkenningskruisers, waarbij echter de verkenning niet gebaat is.

Onzes inziens kan dan ook het vraagstuk van den. verkenningsdienst niet opgelost worden door den aanbouw van steeds krachtiger wordende kruisers.

Het zal na enkele jaren wederom blijken, dat dit zeer dure schepen zijn van geringe gevechtswaarde, welker eenige eigenschap — hun snelheid — een précair element niet alleen is, doch een element, dat elk jaar in waarde achteruitgaat, véél, véél sneller dan alle andere oorlogseigenschappen van een schip.

De toekomst van den verkenningsdienst ter zee ligt niet op het water; die toekomst zit in de luchtvaart, voornamelijk in den vliegdienst.

De radius van den zichtbaren horizon is

bij een hoogte van 50 Meter 23 K.M.

100 „ 33 „ 200 ,, 47 500 „ 74 >. 1000 ,, 104 ,, Natuurlijk kan deze kring niet altijd gebruikt worden. Nevelig of slecht weer maakt hem kleiner, maar vooral in onze koloniën is de toestand van de atmosfeer meestentijds zoodanig, dat van dien kring een zeer groot deel gebruikt zal kunnen worden.

Wat is nu ons oordeel over de door de Staatscommissie voorgestelde verkenningskruisers ?

Natuurlijk heeft een eskader, zooals door deze commissie voorgesteld wordt, een aantal schepen noodig, zoowel voor den verkennings- als voor den veiligheidsdienst.

Voor het laatste doel zullen steeds schepen noodig blijven, opgewassen tegen torpedobootjagers; voor het eerste doel zullen zij langzamerhand vervangen kunnen worden, naarmate de vliegtechniek zich ontwikkelt en het vraagstuk van een goed moederschip voor vliegtuigen, van waar af zij kunnen opstijgen en waarop zij kunnen nederdalen, zijne oplossing nadert.