korte mededeelingen.

worden en dit den doorslag voor haar handelingen heeft gegeven; en het bewijs daarvan vindt men in het feit dat de veiligheidsdienst zoowel overdag als 's nachts weinig of niets heeft uitgewerkt, hetgeen bewijst dat A zich bepaald wilde ophouden buiten de zóne waar kwade kansen dreigden. Dit geeft wel een moreel gevoel van veiligheid, dat veel waard is tijdens een langdurige blokkade, maar in de heerschende omstandigheden kon dat duur te staan komen.

De eskader-commandant van A had, om het grootste gevaar, dat alle andere kwade kansen overtrof, te ontgaan, zich bepaald tot een enkel doel. Dit doel was om voortdurend de binnenlijnen van de route der schepen uit Ajaccio en die uit Bizerta te blijven bewaken en dit plan was uitvoerbaar geweest, indien de kruisers van A eenig gegeven omtrent de positie van de schepen uit Ajaccio op den achtermiddag van den 19=" hadden verkregen. Maar toen deze 's avonds terugkeerden zonder iets gezien te hebben, was de toestand voor A reeds zeer hachelijk. Het bewaken van de binnenlijnen was toen nog slechts mogelijk door een vlugge nadering van Bizerta met de meerdere snelheid die A theoretisch had. Strategisch is van deze meerdere snelheid nimmer gebruik gemaakt.

Het verlaten van Ajaccio en Bizerta.

Bij het ankerlichten op den avond van 18 Mei te Ajaccio kon de „Bouvet" door onklare kettingen niet met de divisie gelijktijdig vertrekken.

De admiraal GuÉPRATTE aarzelde niet om dit pantserschip, dat x/4 van de sterkte van zijn divisie uitmaakte, achter te laten en de afgesproken route te volgen om op den bepaalden tijd op het rendez-vous te kunnen zijn. Hier is duidelijk dat het uiterste gevaar daarin schuilde, dat aan de opdracht niet werd voldaan en dat zou bestaan in het missen van het rendez-vous in den vroegen morgen van den 20en, waar tegen eiken prijs en zonder uitstel versterking moest worden aangevoerd al was het maar met één schip, want daar zou de slag geleverd worden en de uitslag vallen. Men is gegaan, zonder op den achterblijver te wachten en zonder rekening te houden met het gevaar, dat deze liep. Een dergelijk besluit is ook in het eerste gedeelte der manoeuvres door A ten opzichte van de „Mirabeau" genomen. De militaire overweging, die dergelijke besluiten doet nemen geeft ons een gevoel van bewondering en vertrouwen.

Het 2e eskader vertrok na het vallen van den avond uit Bizerta en stoomde westelijk naar het rendez-vous. Wellicht