KORTE MEDEDEELINGEN.

wordt geoordeeld dat dit eskader niet veel gedaan heeft om de torpedobooten van A te vermijden of ze te verjagen. Dit had twee redenen. De werkeloosheid van B in den avond van den ioen had ten doel om geen draadlooze seinen te geven, waardoor de opmerkzaamheid van A zou zijn opgewekt en verder om met de zoeklichten van den wal niet de veiligheid der toegangen te verzekeren, maar alleen het uitvaren zooveel doenlijk te maskeeren. Het blijft altijd waar, dat er geen grooter gevaar is dan dat een toeleg mislukt en om dat te voorkomen moet men niet bang zijn kleinere gevaren te loopen. Dit geeft ons het recht te oordeelen dat de overwinnaars in dit gedeelte der manoeuvres hun succes verdiend hebben, niet door toevallige omstandigheden, maar door militaire superioriteit.

Doordat A. in baar verre eenzaamheid niets meer van den kant van Bizerta hoorde komen, begon zij des nachts een verkenningsdienst te organiseeren. Op het oogenblik dat het 2e eskader Bizerta verliet werd dit door de torpedobooten van A geseind. Dit was even over 8 uur 's avonds.

Zonder een bepaalde poging om de torpedobooten van A hun contact te laten verliezen, koerste het 2e eskader eerst N.W. daarna W., waardoor toch eenige dier booten het eskader uit zicht verloren. Want B wilde voor alles geen tijd verliezen. Het plan was zooals wij weten gesteund op een berekening van snelheid, het hing af van het juiste oogenblik, en zich verborgen houden was niet aan de orde. Zonder twijfel wist B dat zij zou gesignaleerd en gevolgd worden en daarom was vlug manoeuvreeren zonder omwegen om A voor te komen het eenige wat gebeuren moest. De „Casque" en „Fourche", die den geheelen nacht contact met B hebben gehouden, zouden door de torpedobooten van B kunnen zijn verjaagd, maar dat zou seinen, kanonschoten en lichtbundels tengevolge gehad hebben. B wist niet waar A zich bevond, zonder twijfel was B besloten A te passeeren indien deze partij werd ontmoet. Stilte, onzichtbaarheid, snelheid en gereed voor alles was voor B het wachtwoord en daarom werden de „Casque" en „Fourche" niet verjaagd, welke booten trouwens zoo goed vasthielden dat men ze had moeten buiten gevecht stellen om hen hun prooi te ontnemen.

A volgde op draadlooze seinen; haar besluit was spoedig genomen. Te 10 uur wendde zij den steven Z.W. en stoomde volle kracht om den koers van B te kruisen. Intusschen waren de beginposities zoodanig, dat op dat oogenblik de mogelijkheid om B te bereiken, voor haar samenkomst met de schepen