boekbeoordeeling.

omtrent niet beter uitdrukken dan dit door den schrijver geschiedt, waar hij zegt: „II est absolument improbable que les Pays-Bas consentent jamais a renoncer a leurs droits historiques et imprescriptibles sur 1' Escaut occidental et a s' en désiutéresser complètement. On peut le regretter en Belgique, mais on ne peut le nier et il faut en prendre son parti: les Pays-Bas entendent de la manière la plus formelle conserver intacte la propriété-souveraineté qu'ils possèdent sur 1' Escaut occidental avec limitation de 1'exercice de cette souveraineté au protit des tiers. Ils respecteront loyalement les traités existants, mais ils n' iront pas au dela."

Een goed woord voor liet minder marinepersoneel, door S. P. L'HONORÉ Naber. Uitgegeven bij MARTINUS NlJHOFF, te 's-Gfavenhage.

In dit vlugschrift begint de heer N. protest aan te teekenen tegen cle uitlatingen van één der Kamerleden, die het mindere marine-personeel uit een te lage volksklasse liet voortkomen.

Uit. protest moet o. a. ook dienen ter voorlichting van „een overgroot gedeelte der meerderen aan boord", die evenals de burgerij niet beter zouden zijn ingelicht.

Het hoofddoel van het geschrift blijkt echter te zijn een bespreking van fouten en tekortkomingen door het Marinebestuur en de zeeofficieren in den loop der tijden begaan bij de recruteering en verdere ontwikkeling en behandeling der schepelingen aan boord.

De door den schrijver geuite verwijten mogen voor een deel gegrond zijn, zij zullen echter zeer zeker de zaak niet verder brengen en de verhoudingen aan boord niet ten goede veranderen, in tegendeel zelfs en daarom is het vermoeden van den heer N. ook zeer juist, dat wij zouden verwachten, dat hij, die zoo goed op cle hoogte van personeel zaken kan zijn en het goede schijnt te willen, op degelijker wijze deze aangelegenheid zou hebben behandeld en althans volgens zijn inzichten zou hebben aangegeven een beter systeem dan het bestaande, waarbij het verkrijgen van een voltallig, bekwaam en goed gedisciplineerd personeel, tevreden met hun bestaan en met ijver voor hun werkkring, zou zijn gewaarborgd.

Want een systeem, aangegeven en in bepaalde banen gehouden door voorschriften, clivisieregelingen enz. zal er