278 de geneeskundige localiteit aan boord

De prophylactische toepassing komt meer tot haar recht.

Zooals boven reeds is medegedeeld, zal niet één maar zullen twee gevechtshospitalen in de behoefte van den geneeskundigen dienst in tijd van oorlog, aan boord onzer toekomstige slagschepen moeten voorzien. Wanneer op het oogenblik in een gevechtshospitaal 't aanwezig zijn van ± 40 kooien voldoende wordt geacht, zal bij 3 maal zooveel manschappen 't aantal kooien op 120 geschat moeten worden. Deze zullen dan over de twee gevechtshospitalen verdeeld kunnen worden. De ruimte van elk hospitaal worde tweemaal zoo groot als van het tegenwoordige, omdat de plaatsruimte van het laatste te beperkt is genomen; in elk gevechtshospitaal zal aanwezig moeten zijn een sterilisator voor instrumenten, waschbekken, operatietafel etc. Het instrumentarium zal voor een groot deel betrokken kunnen worden uit het operatiekamertje grenzende aan den ziekenboeg, daarenboven zal steeds een oorlogsvoorraad voorhanden moeten zijn bestaande uit instrumenten, operatietafel, verbandmateriaal (snelverbanden), steriele vloeistoffen, anaesthetica, ampulles tabletten enz.

De electrische verlichting mag niets te wenschen over laten.

Van het grootste belang is de toegang tot de gevechtshospitalen. Zooals tegenwoordig 't gevechtshospitaal bereikt wordt, is van een geregeld ziekentransport daarheen niet veel te verwachten.

De toegang zal onmiddellijk van bovenaf moeten geschieden, door middel van kokers, waarin zich een lift beweegt. De omvang dezer kokers behoeft een ruimte, welke toelaat, dat een brancard De Mooy, met patiënt in schuinen stand — 600 met den horizontaal is voldoende — daarin gemakkelijk kan worden neergelaten.

Men zal om aan de ventilatie in 't gevechtshospitaal tegemoet te komen, genoemde kokers aan dek, gedurende het gevecht niet met een luik doch met een pantserrooster dienen af te sluiten, dat na de actie gemakkelijk weggeschoven kan worden.

Bovendien zullen deze toegangen nog aan eenige voorwaarden moeten voldoen, t. w. zij mogen in het gevechtshospitaal niet uitkomen boven de plaats der kooien of boven de operatietafel ; behalve de moeielijkheid van transport, bestaat tevens 't gevaar voor granaatscherven, etc, welke door 't pantserrooster gewonden en chirurgisch materiaal zouden treffen, wanneer de kokers niet oordeelkundig worden aangebracht.

Evenwel zal men de tegenwoordige toegangen tot het ge-