HET TURKSCHE RIJK IN EUROPA.

Grieken in het front vasthouden en hun rechtervleugel omvatten, tevens de samenwerking met de Serven verhinderen.

Het Grieksche leger onder Koning KONSTANTIJN wil met den Oostelijken vleugel aan de Mesta nabij Banjska de Bulgaren tegenhouden en hen in het Stroema-dal, n.1. op de hoogten ten Westen dezer rivier met de hoofdmacht aanvallen. Men hoopt zoodoende, gesteund door de Serven, de Bulgaarsche Zuidgroep van hare verbindingen naar het Noord-Oosten af te snijden.

Den 2ien en 22en Juni ontstaan hevige gevechten over de geheele linie. De linkervleugel der Bulgaren wordt teruggeworpen van Bejar Tepe (1450) naar den Oostelijken oever der Bregalnitza.

Ook de rechtervleugel wordt teruggedrongen na verovering van de domineerende berggroep Rujen (1257).

De Bulgaren zetten tevergeefs alles op het spel om deze belangrijke stelling te heroveren.

Doch hun ontzinkt de moed niet.

Rekening houdende met de feiten dat de Turken zich met Adrianopel zullen tevredenstellen en dat de Rumeensche opmarsch na de toegevende houding van Bulgarije tot staan is gekomen, ontwerpt SAVOW een waarlijk breed opgezet plan :

Het Bulgaarsche leger laat hij terugtrekken in de volgende stellingen:

a. Op den Westelijken oever Stroema — in de lijn Hasanpasa-Dubostica — Mostantse.

b. Op den Oostelijken oever Stroema — hoogten van Papasbasi-bergketen Arisvanitza.

Dit is de hoofdstelling, welke hardnekkig moet worden vastgehouden.

c. Tegen den linkervleugel der Grieken een nieuwe aanvalsgroep —■ algemeene marschrichting: Pefzovo-Salihagabrug (Stroemadal).

d. Een aanvalsgroep tegen den rechtervleugel der Grieken, algemeene marschrichting: Mehomya.

De Grieken vallen het Bulgaarsche front (hoogten van Arisvanitza-Hasanpasa) aan. Het gelukt hun den 27™ tot de Bulgaarsche hoofdmacht door te dringen, waar den 28™ Juli de beslissende slagen worden geleverd.

In het front vorderden de Grieken maar weinig, op den rechtervleugel bereiken zij vanuit Osenovo een deel van den bergrug Arisvanitza, doch hier dreigen de Bulgaren hen in 't nauw te jagen. Deze veroveren Mehomya, Banjska, Dobrinista en werpen de Grieken terug achter de Predel en