33Q

HET TURKSCHE RIJK IN EUROPA.

Harmanlar-tepe. Den 29™ veroveren de Bulgaren na een hevig gevecht de Harmanlar-tepe en de Zanoga.

Dien avond trekken de Grieken terug achter de hoogten ten N. van Petzovo en graven zich daar in.

Nu gaat het geheele Bulgaarsche leger tot den aanval over (30en). In het front weten de Grieken zich staande te houden, op de vleugels ziet het er bedenkelijk voor hen uit. Een Bulgaarsche kolonne schuift zich als een wig in tusschen het front en den rechtervleugel der Grieken.

De hoogte van Gesjev, de plaatsen Negrovo en Petzovo worden door de Bulgaren genomen.

Tegen den avond bereiden zij een algemeenen aanval voor tegen de Grieksche hoofdmacht, welke stelling heeft genomen achter de berggroep van Kadijitza. De rechtervleugel der Grieken bevindt zich in een onvoordeelige positie tengevolge van het terugtrekken van den rechtervleugel (Zuidvleugel) der Serven. Deze hebben de Bulgaarsche aanvallen op de Erni afgewezen doch zijn bij een tegenaanval (29 Juli) op de Banja Tsuka op den weg Kotsana-Tsarovoselo met groote verliezen teruggeslagen.

De vorderingen der Bulgaren in het Zuidelijk operatieterrein (Pancarevo) worden een directe bedreiging voor den Servischen rechtervleugel, zoodat deze moet terugtrekken en daardoor de Grieksche positie verzwakt.

Den nacht van 30 op 31 Juli zou aan Bulgaarsche zijde de algemeene aanval over de heele linie de beslissing brengen als 30 Juli kort voor invallende duisternis het bevel tot een wapenstilstand van vijf dagen uit Sofia de Bulgaarsche stellingen bereikt.

Ook de Grieken zijn door hunne regeering gelijktijdig hiervan verwittigd.

De positie der Bulgaren was gunstig.

De Grieken waren opgesteld in de lijn: pas van PredelZuidelijken oever Tsenovo-hoogte van Vidren-Rujen-Kadijitza.

De Bulgaren omvleugelden hen in een wijden boog in de lijn Banjska-(Oostelijk) Petzovo (Westelijk).

Het is hun echter niet gegund !

Griekenland staat in verbinding met Rumenië dat met zijn leger nog dreigend voor Sofia staat, om — zoodra de kansen zouden kunnen keeren — Bulgarije te verpletteren.

In den avond van clen 30en Juli 1913 eindigt de Macedonische oorlog.

Was de Balkanoorlog reeds een der bloedigste, welke cle geschiedenis kent, cle Macedonische heeft in dit opzicht het record behaald.