UIT DE PERS.

men, als men weet, clat cleze oorlogshaven aan cle landzijde niet bevestigd is en dat het aantal Japanners, daar woonachtig, 78000, het aantal Chineezen 30.000 bedraagt, waartegen de Amerikanen slechts 8000 kunnen stellen, waaronder het garnizoen begrepen is. Wat aangaat cle steunpunten op de Philippijnen, Manila en Subigbaai zal het er veel voor de Amerikanen van afhangen, of zij cle bevolking hebben kunnen overtuigen, clat zij door een samen gaan met hen slechts winnen kan.

Degenen, clie in de Japansch-Amerikaansche kwestie belang stellen, verwijs ik naar mijn artikel Japan-Amerika, verschenen in nummer 48, 17 Maart 1912, van het „Weekblad voor Indië". Ik eindigde dit artikel aldus: „Aangezien het oprichten van een volgens moderne begrippen gevormd leger geheel tegen clen geest van het volk is, zal de Amerikaansche regeering alles moeten aanwenden, om de vloot in het westen 'zoo krachtig mogelijk ter plaatse te hebben en de operatie-vrijheid volkomen te waarborgen. Daartoe is noodig: 1 een snelle afwerking van het Panama-kanaal; 2 een grondige bevestiging daarvan ; 3 een zoodanige vermeerdering van het leger, dat zoowel de kustversterkingen als de verdedigingswerken aan het kanaal steeds krachtig bezet zijn.

De voorwaarden sub. 1 en 2 genoemd, zijn door een financiëel krachtig rijk gemakkelijk te vervullen, met die ad 3 genoemd is het minder gunstig gesteld. Het is zeer lofwaardig om, zooals verleden week de telegrammen luidden, krachtige versterkingen aan te leggen, maar men moet deze ook van een voldoende bezetting kunnen voorzien. En als wij clan bedenken, clat het niet voldoende is, om cle toegangen tot het kanaal te versterken, maar eveneens dringend noodzakelijk om cle sluizen (cle zwakke punten van het kanaal) met zulk een kring van forten te omringen, dat ze als het ware in een vestinggordel besloten zijn en zoodoende beveiligd tegen eiken coup de main, clan vraagt men zich af: hoe moet men in Amerika aan cle daarvoor benoodigde troepen komen ? Voor het kunnen aanslaan van een hoogen toon in het wereldconcert is meer noodig dan bereidwilligheid tot het brengen van financiëele offers; cle Yankee zal moeten leeren inzien, dat hij daartoe ook moet willen „payer de sa personne".

„Soerabaiasch-Handelsblad", van Zaterdag 9 Mei 1914. III.

Het vraagstuk der bezetting van de steunpunten blijft er een waarvan een spoedige oplossing dringend geboden is.