KORTE MEDEDEELINGEN.

waarden, waaronder geschoten werd, niet dezelfde waren en ook niet worden opgegeven, zoo geeft dit geen duidelijk vergelijkbaar overzicht. De Admiraliteit oordeelde de resultaten van het zware geschut over 1913 even bevredigend als die over 1912; wat het lichtere geschut aangaat, hier waren de resultaten in 1913 wel niet zoo mooi als vroeger, maar zal de oorzaak hiervan ook wel gezocht moeten worden in de zooveel zwaarder geworden eischen.

Op de „Zeelandia" is een kn. v. 23.4 cM. gesprongen; bijzonderheden werden er niet van vermeld.

Op cle „Indomitable" werd bij het salueeren door het tevroeg vuurvatten van een kardoes een man gedood.

Frankrijk.

De „Mon. d. 1. Flotte" van 6 Juni deelt mede, clat thans is bepaald, dat de commandotorens van de „Normandie"klasse als volgt zullen ingericht worden.

De commandotorens zullen bestaan uit drie verdiepingen, de benedenste is ingericht voor het doorzenden van orders; de middelste bevat cle toestellen voor de navigatie, terwijl de bovenste, die draaibaar is, aangewezen is voor de vuurleiding en de afstandmeting, 't Blijkt wel, dat de Franschen aan een beschermde opstelling van de afstandmeting groote waarde hechten, daar deze inrichting een gewichtsvermeerdering van ongeveer 60 ton met zich brengt.

De „Mon. d. 1. Flotte" van 20 Juni vermeldt, dat bij de onlangs gehouden schietoefeningen te Quiberon de „D'Estrées" de gunstigste resultaten behaalde. De bemanning der stukken daar aan boord bestond uitsluitend uit leerlingen van de marineschool. Wel schoot de „D'Estrées" op 5000 M. en de andere schepen op 8000 M., maar aan boord van cle „D'Estrées" werden geen kijkerrichtmiddelen gebruikt, terwijl ook de toestand van cle zee minder gunstig was.

Volgens „le Yacht" van 4 Juli, heeft een Russische missie de in het laatst van Juni gehouden schietoefeningen van de Fransche vloot medegemaakt.

Deze hadden plaats op la Vacca en had men daar hagen van rijshout vervaardigd, die vrijgoed een scheeps-silhouette weer gaven, alleen moesten zij meermalen hersteld worden.

Voor de kns. v. 30.5 cM. bedroeg de afstand circa 10.000 M., voor die v. 14 cM. der ,,Courbet"-klasse 8000 M.

De resultaten waren wel goed, maar men had ze toch wel eens beter gezien.