KORTE MEDEDEELINGEN.

Torpedo's.

Literatuuropgaven.

„Der Torpedo und seine Verwendung im Kriege." . „Mitt. a. d. G. d. S." Vol. XLII, No. VI.

Strategie, Tactiek en Personeel.

Duitschland.

Volgens „Die Flotte" zullen in den loop van dit jaar de 3 nieuwe panterschepen „König", „Markgraf" en „GrosserKurfürst" in het 3e eskader, dat dan 7 dreadnoughts zal tellen, worden opgenomen. Daarvoor zullen de beide pantserschepen „Preussen" en „Lothringen" van het 2e eskader ontwapend worden, zoodat dit eskader nog slechts 6 pantserschepen zal tellen.

Engeland.

Tusschen de Engelsche Regeering en de Engelsch-Persische M'k is voor den duur van eenige jaren een contract voor de levering van een groote hoeveelheid stookolie afgesloten.

Na goedkeuring van dit contract door het Parlement zal het Rijk, door de exploitatie als deelnemer te steunen, over alle bestaande en toekomstige oliebronnen in bijna geheel Persië kunnen beschikken ten behoeve der admiraliteit.

Frankrijk.

Het project voor cle schepen, die de torpedobootflottiljes zullen moeten begeleiden (convoyeurs d'escadrilles) is gereed en de schepen zullen spoedig op stapel worden gezet. Zij zulle n een waterverplaatsing van 450*-1 ton krijgen bij een lengte van 138 M.; verder waarschijnlijk Parsons-turbines, 8 kns. van 14 c.M. en 4 lanceerbuizen voor torpedo's van 450 m.M. De snelheid zal 30 mijl bedragen en de schepen krijgen een licht hoogopgetrokken zijpantser met 2 gepantserde dwarsschotten vóór en achter het vitale gedeelte.

Het 3e gedeelte der Manoeuvres.

ic oefening. Een scheepsmacht A, bestaande uit het ie eskader slagschepen, de ie kruiser-divisie en de ie, 2e en 6e flottilje torpedobooten en liggende te Bizerte moet naar buiten komen, terwijl zij door een vijandelijke vloot B, bestaande uit het 2e eskader pantserschepen, de aanvullingsdivisie, de 2e kruiserdivisie en de 3% 4e en 5= flottilje torpedobooten wordt geblokkeerd.

A moet dë noodige voorzorgsmaatregelen nemen om veilig