5l6 DE INVLOED VAN METEOROLOGISCHE FACTOREN

toename van de geleidbaarheid op grootere hoogten aanwezig is, dat daarentegen bij eene cyclonale weersgesteldheid zulk een toename slechts aan de bovenste grenzen der wolken te bemerken is. Dit valt te verklaren uit het feit, dat bij cyclonale weersgesteldheid de waterdamp zich om de afzonderlijke ionen condenseert en ze daardoor buiten werking stelt wat betreft de lucht-electrische geleidbaarheid. In het hooge-drukgebied blijven daarentegen de electrisch geladen deeltjes in de lucht en kunnen tot verzwakking der electrische golven werkzaam zijn. De ionen ontstaan gedeeltelijk door de zoogenaamde bodemuitwaseming, die vooral bij cyclonale weersgesteldheid optreedt en die daarin bestaat, dat ionen uit de aarde in de lucht treden of in de buurt der aardoppervlakte, door de uit de radio-actieve werking voortkomende ^-stralen gevormd worden. FlSCHER vat zijn hypothese op de volgende wijze samen: ,,De onderzoekingen toonen aan, dat in het lagedruk gebied een toename van het aantal ionen aan den bodem verwacht kan worden. Naar verhouding warme, vochtige lucht stroomt over de aarde in de cycloon. Opstijgend voert zij de electronen en ionen tot op tamelijk groote hoogten op, waarbij deze door de condensatie van den medegevoerden waterdamp hun bewegelijkheid verliezen. Op verschillende hoogten trekken de ionen, in de verschillende circusvormen gescheiden, verder. De cycloon wordt vrij van electrische kernen en wordt daardoor een gebied van kleine lucht-electrische geleidbaarheid. Dat bevestigen de uitkomsten der ballonvaarten.

De, in draaiing omhoog gevoerde, luchtmassa's met hunne talrijke ionen van geringe bewegelijkheid zinken neer en vormen de gebieden van hoogen druk. De wolken lossen zich op, de ionen worden wederom beweeglijker en de anti-cycloon behoudt een groote lucht-electrische geleidbaarheid. Dit resultaat komt overeen met de uitgevoerde metingen.

Daarmede is gebleken, dat cyclonen en anti-cyclonen, wat betreft hun lucht-electrische geleidbaarheid, verschillend moeten zijn. Wij kunnen verwachten, dat lage-druk gebieden gunstig zijn voor de resultaten der draadlooze telegrafie en dat hooge-druk gebieden daarvoor ongunstig zijn.

Het onderscheid in de behaalde sein-afstanden kan voor deze beide weersgesteldheden zeer belangrijk worden. Daarvoor spreken de reeds genoemde feiten, dat in wolken de geleidbaarheid ongeveer 95 °/0 van haar normale waarde afneemt en dat door neerslag bijna alle ionen verdwijnen kunnen."