MILITAIRE GEREEDHEID.

van de denkende mannen van ons eigen land tot nu toe niet in staat geweest de rol weg te redeneeren, die physieke kracht noodzakelijk in iedere politieke gemeenschap moet spelen. Zij zijn nog niet geneigd te gelooven, dat alle kwesties van ras en godsdienst, nationale eer en trots geregeld kunnen worden door arbitrage of door een samenkomst van enkele bankiers, die de wereldgeldmarkt beheerschen. Zij zien in, dat voor alle warmbloedige naties evenals voor individuen het leven een streven naar macht is; dat er een tijd voor iedere natie aanbreekt, dat ze zich schrap moet zetten tusschen de anderen en, hetzij gedwongen door de omstandigheden, hetzij uit eigen wil antwoord moet geven op bepaalde vragen van den eersten rang, haar welvaart en veiligheid, ja zelfs haar zelfstandig volksbestaan rakende. De antwoorden daarop gegeven noemt men haar buitenlandsche politiek.

Dit buitenlandsch staatsbeleid is niet onveranderlijk gelijk een afgodsbeeld dat niet verandert in den loop der tijden, maar integendeel de levende belichaming van den volkswil, veranderende gelijk andere levende wezens onder nieuwe levensomstandigheden. Wij zelf zijn vol van een aantal beginselen van buitenlandsch staatsbeleid, die ons aanraking geven met vele andere staten langs denkbeeldige grenzen van zulk een uitgestrektheid, dat Engeland alléén ons hierin nabijkomt. Om de Monroe Doctrine, de kwestie van de Open Deur in het Verre Oosten, de wering van Aziaten uit de Vereenigde Staten, en de controle en de bescherming van het Panamakanaal door te voeren en te handhaven tegenover de hiermede in strijd zijnde eerzuchtige verlangens van andere staten in hun streven naar levenskracht, is er een bepaalde macht noodig. Oorlog is van die macht eenvoudig het meest krachtige werktuig, dat de mensch in zijn geheele ontwikkelingsgang tot nu toe verzonnen heeft.

In deze eeuw staat het veist dat men alvorens een oorlog te beginnen een duidelijk omschreven doel moet hebben, op welks bereiking alle plannen en pogingen gericht moeten zijn. (Met Spanje b.v. was het niet ons doel om Spanje te veroveren, maar wel om zijne positie in Cuba te wijzigen. De Japaneezen waren niet van plan om Rusland uit Siberië te verdrijven; zij wenschten alleen zijne positie in Oost-Azië te wijzigen en zich zelf vasten voet te verschaffen op het schiereiland van Liaotung).

Achter zulk een doel moet het geheele volk pal staan, want oorlog is sinds lang geen zaak meer, die alleen vorsten en staatslieden aangaat; de volken zelf staan tegenover elkaar — bitter en zonder genade.