MILITA IR E GE REED HEID.

doen van de „Old navy" niet de onze kan zijn. De oude leer, die luidt dat indien de natie vastbesloten is om te vechten en te winnen de stoffelijke krachten, daartoe aangewend, vroeger of later in het rechte spoor zullen komen, is een ongelukkige leer, hoewel ze misschien op den duur juist is. Vroeger of later, daar komt het op aan. Om nu in den kortst mogelijken tijd de weerstand die we ondervinden, te overwinnen en de noodzakelijke concentratie van al onze pogingen op een enkel vast doel te verzekeren, is er een plan noodig, dat moet behelzen:

Ten eerste een zorgvuldige uiteenzetting van den toestand teneinde tot een nauwkeurige bepaling te komen van wat gedaan moet worden, voor men begint iets te ondernemen.

Ten tweede de vaststelling van de beste wijze om in den korst mogelijken tijd tot zijn doel te geraken, en

Ten derde, de aanwending van het beste personeel, materieel en de beste hulpbronnen om het plan zoo goed mogelijk uit te voeren, als te voren is vastgesteld.

Afgescheiden hiervan bestaat de niet militaire opvatting, dat een oorlogsplan alle phasen van den oorlog omvat van het begin tot het einde. Ze veronderstelt dat men een plan kan ontwerpen maanden en maanden te voren ; dat men de bewegingen in tegenwoordigheid van den vijand met juistheid kan voorspellen ; en dat gebeurtenissen tot stand kunnen worden gebracht in volkomen overeenstemming met de wenschen van hem, die de plannen opstelde. Het is onnoodig te zeggen, dat deze opvatting door denkende militairen met weinig eerbied ontvangen wordt.

Het juiste begrip is minder aanmatigend in zijne eischen. Het streeft er naar positieve regelingen te maken voor die phasen van den oorlog, die het eerste werkelijke treffen met den vijand voorafgaan. Het regelt in bijzonderheden de plannen voor de voorbereiding en de plannen voor de bewegingen van de troepen, voorafgaande aan het begin van den veldtocht. Deze laatste opvatting als de juiste aannemende kan men een oorlogsplan definieeren als een in details uitgewerkt schema voor de gereedmaking, de verzorging en de opstelling gereed voor den strijd van de nationale weermacht.

Zulk een schema nu is werkelijk ontworpen geworden door een officier van onze eigen marine. Het bestaat, het zit logisch in elkaar, het is uitvoerbaar. Is het nu niet aan ons om het leven, vorm en ontwikkeling te geven ?

Een enkele blik op het plan is voldoende om te zien, dat men hier voor de eerste maal het geheele onderwerp voor