BETREKKING HEBBENDE OP DE OMWENTELING IN 1813/14. 79I

Fransche troepen, welke op den Steenweg tusschen Westwezel en Antwerpen hebben gestaan tot onder de batterijen van de laatstgenoemde plaats waren geretireerd.

Op heden verwachtte men in de Willemstad 14 transportschepen met cavalerie, waarvoor alles in gereedheid gebracht is, om dezelve dadelijk te kunnen ontschepen.

De laatste Engelsche artillerie is op 28 dezer van de Willemstad vertrokken, den weg nemende naar den Oudenbosch.

Het Engelsche hoofdkwartier bevindt zich nog in de Klundert.

143. Van Zuylen van Nijevelt aan van der Hoop.

30 Dec. 1813. l)

De kap. KlNG met wien ik steeds werkzaam ben in al wat marine betreft, meent, dat de Corvet de „Lynx" kan gelicht worden (hij vraagt daaromtrent de intentie)'.

Een vaartuig met 20.000 Hollandsche monteeringkleederen is hier binnengekomen.

(Nog een brief van denzelfden datum). Weer een kanonneerboot van hier naar Tholen gezeild; de schoener onder Lt. Col. LUCAS is ook klaar; deze officier heeft zich van het eerste begin van den 15 November 3) af getoond, de goede zaak zeer ter harte te nemen.

150 Spanjaarden zijn heden avond ingescheept om naar Engeland te worden vervoerd.

Lord YARMOUTH 8) is heden met kap. Ros van hier vertrokken.

De corvet „Ajax" uit Droge dok gekomen.

Uit Hellevoetsluis. — Archief dept. van marine.

2) 15 November is de datum van het oproer te Amsterdam. Dat Lucas daarbij tegenwoordig is geweest, is niet bekend. In zijn reeds hiervoren (blz. 536, noot) genoemd request verhaalt hij zelf; „Nauwelijks klonk de blijde maar van liet verhaast vertrek der Franschen den Ondergeteekenden in de ooren, of hij spoedde zich om op te trekken tot verdediging van het zo zeer in gevaar zijnde Vaderland, en aanvaardde alzo, op den drie en twintigsten November van het afgelopen Jaar, de post van commandant der Flottille te Rotterdam gestationneerd, welke commissie den ondergeteekende werd opgedragen door den Heer Baron Sweerts de Landas in een ogenblik, dat zich nog geen zeeofficier ter defensie had aangeboden, en de Admiraal Kikkert delibcreerende was ten aanzien van de door hem te nemen demarche.

„Na in die qualiteit de gemelde flottille te hebben georganiseerd, genoot de ondergeteekende de eer van door den voornoemden Heer Baron Sweerts de Landas tot deszelfs Adjudant benoemd te worden . . ."

3) Lord yarmouth was een neef van lord castlereagh, die hier als gewoon reiziger een kijkje was komen nemen (Col. Gedenkstukken, VII. 71).

M. 1914—1915. 49