TEKST VAN DE WET

van den 9den Juni 1902 (Stbl. n". 86), tot regeling van de bevordering, het ontslag en het op pensioen stellen der militaire officieren bij de zeemacht, gewijzigd bij de wet van den 2den Januari 1905 (Stbl. n". 3) en bij de wet van den 5den December 1908 (Stbl. n . 348).

Eerste Afdeeling.

Algemeene bepalingen.

Artikel i.

De bevordering, het ontslag en het op pensioen stellen der militaire officieren van de zeemacht geschieden met inachtneming van de bepalingen dezer wet.

Die bepalingen zijn niet toepasselijk op de officieren der Koninklijke Nederlandsche Marine-reserve.

Artikel 2.

De bepalingen van de tweede afdeeling dezer wet zijn, voor zoover betreft den daarbij gestelden tijd van dienst binnen- en buitengaats en de bevordering naar rangouderdom, niet toepasselijk op de Vorsten van Ons Huis.

Hunne bevordering tot een officiersrang buiten werkelijken dienst bij de zeemacht is aan geen der bepalingen dezer wet onderworpen.

Artikel 3.

Waar in deze wet gesproken wordt van „actieve oorlogsbodems" worden bedoeld alle oorlogsschepen of vaartuigen, uitgezonderd logement- en instructieschepen uitsluitend bestemd voordienstenbinnengaats,wacht-enkostschepen.

Door Ons worden, ten aanzien van enkele charters van actieve oorlogsbodems, als bedoeld in het eerste lid, de regelen vastgesteld, volgens welke zij, al of niet, gerekend zullen worden onder de actieve oorlogsbodems, waarvan gesproken wordt onderscheidenlijk in de eerste twee leden en in het derde lid van artikel 10 dezer wet.

Waar gesproken wordt van „buitengaats" of „binnengaats" wordt bedoeld : buiten of binnen de grenzen der Nederlandsche zeegaten in Europa.

Waar gesproken wordt van „binnenslands" wordt bedoeld: binnen de grenzen van Nederland of van de Nederlandsche zeegaten in Europa.

Waar gesproken wordt van „buitenslands" of „het buitenland" wordt bedoeld: buiten de grenzen van Nederland of van de Nederlandsche zeegaten in Europa.

Waar gesproken wordt van „actief dienen" of van „actieven dienst" worden bedoeld allé diensten bij de Nederlandsche zeemacht bewezen, behalve tijdens de nonactiviteit.

Waar gesproken wordt van den rang van hoofdofficier wordt daarmede bedoeld een rang boven dien van luitenant ter zee der iste klasse en beneden dien van schout-bij-nacht.

Waar gesproken wordt van „officieren met den rang van vlagofficier" worden daarmede bedoeld officieren met den rang van schout-bij-nacht of hoogeren rang.

Waar gesproken wordt van „reglement" wordt daarmede bedoeld een voorschrift, met inachtneming van de bepalingen dezer wet vastgesteld bij algemeenen maatregel van bestuur.