i (_)o

MARINEKEGROOTING VOOR HET DIENSTJAAR I915.

wicht tusschen de bezoldiging in min of meer overeenkomende rangen van het militaire personeel wordt verbroken.

Bij deze nieuwe loonregeling kan naar zijne meening de vergelijking tusschen de wekelijksche inkomsten van de mindere geëmployeerden en werklieden der Rijkswerven en die van het personeel in soortgelijke betrekkingen op de voornaamste particuliere scheepsbouwinrichtingen hier te lande zeer wel den toets der critiek doorstaan.

Uit den aard der zaak was het, in verband met de verschillende arbeidsvoorwaarden voor de Rijks- en particuliere werklieden, noodzakelijk het uurloon, voornamelijk dat der werklieden met minder vakkennis, boven dat op genoemde inrichtingen op te voeren.

Overigens is de in te voeren loonregeling er op gebaseerd om, naast het verschaffen van een behoorlijk inkomen, ook aan de middelmatige werklieden, de arbeidsprestatie tot haar volle ontwikkeling te brengen.

Art. 25.

Met betrekking tot de op dit artikel der begrooting uitgetrokken nieuwe werken moge het volgende worden medegedeeld:

Rioleering- van de marinewerf te Willemsoord.

Bij de verbouwing van het hospitaal en de marinekazerne drong zich de noodzakelijkheid op om niet slechts deze inrichtingen, doch tegelijkertijd alle naburige marinegebouwen van eene betere rioleering te voorzien.

Kabel van kazerne-ouder zeedienst naar werf centrale.

Het ligt in de bedoeling gedurende den dag stroom voor licht en kracht te betrekken van de centrale op 's Rijks werf, terwijl des nachts daarin voorzien zal kunnen worden door de Kennemer ElectriciteitsMaatschappij. Het is niet doenlijk om voor den onderzeedienst geheel te rekenen op genoemde maatschappij, aangezien in oorlogstijd de stroomlevering onder alle omstandigheden verzekerd moet zijn, hetgeen niet het geval zou zijn indien de kabel der maatschappij afgesneden werd. Verbinding van de kazerne met de centrale is dus een gebiedende eisch.

Cantine bij de marinierskazerne.

Het is noodig gebleken om voor de verbouwing der kazerne te beschikken over de plaats, waarop de oude cantine -zich bevond. Hierdoor werd noodig het bouwen van eene nieuwe cantine, tevens ingericht voor het beoefenen van huisvlijt en voorzien van een afzonderlijk studievertrek voor korporaals. De behoefte aan eene goede cantine doet zich in deze kazerne te meer gevoelen, daar bij gebrek aan zulk eene inrichting het personeel in den vrijen tijd zoude moeten verblijven op de slaapzalen.

Maken meerdere waterberging; ten bekome van den torpedodienst.

Ten einde bij mobilisatie c. q. dadelijk te kunnen overgaan tot het bijvullen van de ketels van torpedobooten, is het noodig de middelen tot waterberging in de onmiddellijke nabijheid van de aanlegplaats dier booten te vergrooten.

Electrische verlichting van het marinehospitaal.

Uit een hygiënisch oogpunt wordt electrische verlichting beter geacht. Nu eerlang de mogelijkheid zal worden geschapen om van de Kennemer Electriciteits Maatsehappij stroom te betrekken werd tot deze op den duur meer economische verlichtingswijze besloten. Van het betrekken