[Klavier]. Karl A. Pfeiffer, Die Entwicklungsgeschichte des Klaviers. III. Die Hammerklaviere. Neue Musikzeitung, nr. 1, 3 en 5. — B. Chwatal, Ein alter Zopf in der Klaviaturkonstruktion. Zeitschrift für Instrumentenbau, Heft 2. — V. B., Os instrumentos de teclado (virginal, clavicithara, espineta, cravo, enz.). A Arte Musical, nr. 165.

[Orgel] C. Locher, Über Wert oder Unwert des Zungenregisters „Vox humana". Zeitschrift für Instrumentenbau, Heft 1. — H. Swanton, Über den Betrieb von Orgelgeblasen. Zeitschrift für Instrumentenbau, nr. 3—7.

L; A Trombeta de Nohemia (met afbeelding). A Arte Musical, nr. 163.

[Viool]. A. Diehl, Etwas über Geigenbau. Zeitschrift für Instrumentenbau, nr. 3. — G. Hering, ibid., nr. 4. — A. Diehl, ibid., nr. 6. — G. Hering, ibid., nr. 7. — F. Erckmann, „Le Messie". Lebenslauf einer berühmten Geige. Neue Musikzeitung, nr. 3.

Viola d'amór (fee. Leonhard Maussiel, Lauten- und Geigenmacher in Nürnberg 1755; uit Londen naar Portugal verkocht, met afbeelding). A Arte Musical, nr. 162.

Zum 75 jahrigen Geschaftsjubilaum der Firma J. J. Allgauer & Zoon in Amsterdam. Zeitschrift für Instrumentenbau, nr. 35.

EERSTE UITVOERINGEN.

„Les Hérétiques", ThéÈtre des Arènes de Beziers. Opéra en 3 actes de M. F. Hérold, musique de M. Ch. Levadé. Monde Musical, nr. 17 en 18. — „Miarka", Théatre de 1'Opéra comique. Comédie lyrique en quatre actes de M. Jean Richepin, musique de M. Alexandre Georges. Première representation le 7 Novembre. (Jean Huré). Monde Musical, nr. 21.

MUZIEKFEESTEN.

Münchner Festspiele 1905. (Arthur Hahn). Neue Musikzeitung, nr. 23. — Das Winzerfest in Vevey. (met illustraties) (H. K.) ibid. — La Fête des Vignerons (met illustraties) (A. Mangeot). Monde Musical, nr. 15 en 16.

REGIE.

Ernst Hohlfeld, Zum Kapitel „Opernregïe". Ein Mahnruf an unsere Opernschulen. Musikalische Wochenblatt, nr. 42.

Dr. E. F. Kossmann.

MUZIEKBEPJCHTEN.

BINNENLAND.

Naar aanleiding van een bericht dat dr. Alphons Diepenbrock een nieuw werk voor koor en orkest, Les El/es, zou voltooid hebben, deelt de componist mede, dat dit niet geheel juist is; zijn compositie dagteekent van bijna 20 jaar geleden, maar is eerst later door hem omgewerkt en geïnstrumenteerd.

In de Memorie van Antwoord van den Minister van Binnenlandsche Zaken is het artikel: Rijkssubsidie aan het „Kon. Conservatorium voor Muziek" verhoogd met 850 gulden, daar de provincie Zuid-Holland en de gemeente 's Gravenhage ieder een jaarlijksche subsidie hadden toegekend, mits de Regeering de Rijksbijdrage eveneens zou verhoogen.

Bernard Zweers heeft de vereerende opdracht ontvangen, de orkestrale inleiding te schrijven voor de gala-voorstelling in den Stadsschouwburg te Amsterdam, bij gelegenheid van de Rembrandtfeesten.

Van het hoogst interessante werk; Het Oude Nederlandsehe Lied, wereldlijke en geestelijke liederen uit vroegeren tijd, teksten en melodieën verzameld en toegelicht door