Europa. En ook heel veel, le veel wel: men zou in de restauraties zijn biefstukje althans zonder muziek willen eten!

Te Helsingfors zijn twee muzikale instellingen : de Volksconcerten die tweemaal in de week gegeven worden, en de Symphonie-concerten een- of tweemaal in de maand. Wat uitvoering aangaat staan laatstgenoemden hooger, maar de programma's der Volksconcerten zijn belangwekkender. Onlangs was een geheele avond uitsluitend aan Finschemuziek gewijd : een opera-fragment van Ekman, voor strijkorkest bewerkte volkszangen van Jarnefelt, een symphonisch gedicht Korsholm van denzelfden toondichter, en werken van Sibelius: En Sago (verhaal), muziek voor zijn drama Christiaan II, Lemminkainen drager Lemat, een Finsche legende, verder een dramatische Ouverture van Mielck, een Wals van Palmgren en een Marsch van Kajanus. Al deze composities, meest teer en droevig van karakter, zijn met geestdrift toegejuicht. De Finsche muziek wordt geïnspireerd door volkswijzen, uit vroeger en later tijd, gelijk die Sagn van Sibelius, waarvan het thema eenvoudig is en zacht aandoet als 'n oud verhaal, Sibelius, de voornaamste der Finsche componisten; ten onzent bekend o. a. door zijn „Zwaan van Tuonela", heeft ook tooneel-muziek gecomponeerd voor Pelléas et Melisande, en 't zou misschien interessant zijn deze muziek eens met de Suite van Gabriel Fauré te vergelijken: er moet een mooie Pastorale in voorkomen en een lied der „Drie blinde zusters", een eehtFinsch gedacht lied. Van de jongere Finnen doet Palmgren, nu Mielck in jongen leeftijd gestorven is, 't meest verwachten. Hij staat aan 't hoofd der studentenvereeniging, die hij zelf stichte, en met dit koor en het philharmonisch orkest gaf Palmgren onlangs een concert, waarin volksliederen en twee koren met orkestbegeleiding, van Sibelius, ontzaglijken bijval vonden. De studenten-zangers werden na afloop door de menigte opgewacht, en onder het zingen van oude Finsche volkswijzen uitgeleid.

Mascagni's Amica zal in het stedelijk theater te Keulen worden opgevoerd.

Henri Marteau bezit de loffelijke eigenschap belangstelling te toonen in het streven van componïsten-tijdgenooten, door hun werk in 't publiek te brengen. Te Hamburg heeft hij in het eerste philharmonisch concert een viool-concert van Emanuel Marx voorgedragen en met de noviteit, die om inhoud en vorm geroemd wordt, groot succes gehad.

Alfred Ernst heeft een reeks studies over Bich. Wagner nagelaten, die behooren tot een onvoltooid gebleven critisch werk over den meester van Bayreuth. Die studies handelende over harmonie, rhythme, tonaliteit en modulaties bij Wagner, zullen weldra in Le Guide Musical verschijnen.

Bij de Mozart-herdenking te Leipzig in het Gewandhaus werd het Es-dur-concert voor twee klavieren voorgedragen door den 81-jarigen prof. Karl Eeinecke en diens leerling Fritz von Eose. Eeinecke was eertijds directeur der Gewandhaus-concerten.

Wat lang onwaarschijnlijk heette, is werkelijkheid geworden: Eome is in het bezit