JOHANNES BASTIAANS

dooe

A. W. WEISSMAN.

(postscriptum).

Het openbaarmaken der levensbeschrijving van Johannes Bastiaans heeft het voor mij verblijdend gevolg gehad, dat verschillende documenten voor den dag zijn gebracht, die ik nog niet kende.

In de eerste plaats zond men mij den paspoort, door Bastiaans op zijn reis in Duitschland gebruikt. In onzen tijd heeft men daar zulk een stuk niet meer noodig, maar in 1836 kon men er niet buiten.

Het stuk prijkt met het niet zeer heraldisch uitgevoerde Nederlandsche wapen, en luidt:

„Nous Jean Gisbert Baron Verstolk de Soelen, Chevalier Grand Croix de 1'Ordre du Lion Belgique (de Nederlandsche Leeuw!) Ministre d'Etat pour les Affaires Etrangères de Sa Majesté le Roi des Pays Bas, Prince d'Orange Nassau, Grand Duc de Luxembourg, etc, etc, Prions et Requérons au nom de Sa Majesté tous les Amiraux, Généraux, Gouverneurs, Commandans, Magistrats et autres Officiers tant Civils que Militaires, quels qu'ils puissent être des Princes et Etats, Amis et Alliés de Sa Majesté, non seulement de laisser passer:

Monsieur Johannes Gijsbertus Bastiaans, sans profession, natif de Wilp, demeurant a Voorst, Province de Gueldre, avec ses Hardes et Bagages, allant a Dessau, Duché d'Anhalt, sans lui donner ni souffrir qu'il lui soit porté ancun trouble ou empêchement quelconque, niais aussi de lui donner ou faire donner au besoin toute aide et secours, ce que Nous serons prêts a reconnaïtre. Donné a la Haye, sous 1'empreinte de Nos Armes".

Het wapen van den minister is naast zijn handteekening gegraveerd. Het stuk draagt den datum „6 Janvier 1836" en is mede-onderteekend door „le Conseiller d'Etat, Gouverneur de la Province de Gueldre Verhuell (?).

Het signalement geeft Bastiaans aan als te zijn 23 jaar, met bruin haar, bruine oogen en wenkbrauwen, een gewone neus, geen baard, en lang 1,78 Meter, wat geheel stemt met het portret van hem, dat te Dessau werd geschilderd en nu in mijn bezit is.

Te Dessau schreef de „Behörde" op het stuk. „Den 4 Febr. 36 heute hier angekommen und bei dem Levi Heine Logis genommen".

Op de achterzijde staat: „Herr Inhaber hat sich bis heute hier des Musikstudiumswegen aufgehalten und unausgesetzt anstandig betragen. Dessau am