kend aan de orkesten van den stadsschouwburg en de vereeniging van Hamburgsche muziekvrienden.

Emmy Destinn, van de Kon. Opera te Berlijn, gaat na afloop van haar contract Berlijn verlaten. Zij heeft zich dan voor drie jaren verbonden aan het Metropolitan opera House te New-York, directeur H. Conried. Men zegt dat zij jaarlijks 160,000 Mark krijgt, ja misschien 200,000 Mark als zij tot 1913 blijft.

„Opstanding" van Tolstoi is voor een opera verwerkt door den Napelschen componist Frank Alfano en in den Scala-schouwburg te Milaan opgevoerd, met goed gevolg. Alfano heeft zijn opleiding in Duitschland, aan het Conservatorium te Leipzig ontvangen. Manuel Garcia heeft in de beste gezondheid zijn lOlen verjaardag gevierd. Mevrouw Greef-Andriessen zal na afloop van dit seizoen haar verbintenis met de opera te Frankfort a/d Main niet meer vernieuwen, naar van daar bericht wordt.

Wolfl Ferrari heeft een nieuwe opera gereed. Evenals zijn Neugierige Frauen en zijn Vier Grobiane heeft hij dit jongste muzikaal blijspel aan Goldoni ontleend. Der Faoher heet het, en in het Theater des Westens te Berlijn zal het opgevoerd worden. De erfprins van Reuss schonk 5000 Mk. aan het Stipendien-fonds te Bayrenth. Prof. Max Brückner, de leider van het bekende Koburgsche atelier voor tooneeldecors, die het schilderen van tooneeldecors tot een kunst verhief en aan wien de Meiningers veel te danken hebben, is 70 jaar geworden. Brückner was ook de scbilder die het best Bichard Wagner's bedoelingen begreep ; hij heeft veel met Wagner omgegaan.

Voor de afdeeling muziek van den Parijschen Salon zijn toegelaten 86 werken. Deze zullen nu van 15 April tot 30 Juni (elke week twee concerten) worden uitgevoerd.

Nikisch treedt af als dirigent aan de opera te Leipzig. Hij kan deze betrekking op den duur niet vereenigen met zijn dirigent-zijn der Gewandhaus-concerten aldaar en de Philharmonie te Berlijn.

Te Londen is een viool in veiling gebracht, gemaakt van hout door Gladstone daartoe gekozen en geveld. Zij deed 15 pd. Een Strad. afkomstig van Ludwig Strauss, deed 350, een Jozef Guarnerius 140, een Peter Guarnerius (1695) 90 pd.

De 3000 francs, die het comité voor de oprichting van een monument voor Gounod heeft overgehouden, zullen worden gebruikt voor zes beurzen, te geven aan de componisten der beste stukken, die in de volgende drie jaar worden uitgevoerd op den Salon van de Société nationale des beaux-arts.

In de opera te Berlijn had onlangs de 500e opvoering van Lohengrin plaats. Ernst Kraus zong de titelrol.

De opvoering van Richard Strauss' Salome in de hofopera te Weenen is nu definitief verboden. Ook de voorgestelde wijzigingen in den tekst hebben geen genade kunnen vinden.

W. Gericke, van 1884—'89 en van 1898—1906 dirigent der Symphonie-concerten te Boston, heeft als zoodanig zijn ontslag genomen en zal in Mei naar Duitschland terugkeeren.

Het Queen's Hall Orchestra te Londen zal 1 Mei een concert ten bate van het Bachhuis-fonds te Eisenach geven. Dan zal Bach's cantate Phöbus und Pan voor 't eerst in de Engelsche taal ten gehoore worden gebracht.

Hamburo- zal in den herfst de primeur hebben van Wagner's Sternengebot; de voorstelling zal worden gegeven ten voordeele van het Wagner stipendiënfonds.

Willem Kes, stedelijk muziek-directeur te Coblenz, is ernstig ziek geweest, doch nu wederom geheel hersteld. Waldemar von Baussern uit Keulen, verving Kes tijdelijk in diens functies.