élan vertolkt. Wat heeft dit werk, in vorm een treffende overeenkomst met den eersten Satz van het Concerto Romantigue voor viool van Godard! Zou Guilmant dit concert niet gekend hebben ? Dan moeten de voorstanders van de gelijk gestemde sferen, aura's en dergelijke onzienlijkheden maar eens een onderzoek naar dit sympathie-verschijnsel doen. Want de overeenkomst is treffend.

Als Caecilia haar October-nummer laat verschijnen zal er wederom een orgelconcert gegeven zijn. Doch dit vertel ik u een volgende maal. Waarschijnlijk zullen er dan ook nog wel andere muzikale sterren aan ons firnament geschitterd hebben. R.

Zwolle. Op den Koninginnedag werd o. a. een concert in de Groote Kerk, door den heer G. C. van Apeldoorn gegeven, die ons deed kennismaken met: Grand Choeur (alla Handel) van Ch. Quel en Epithalame van Th. Salomé en gaf ons een reprise van Variatiën op het Volkslied van G. W. Derx, dat wel wat ouderwetsch klinkt, maar op dezen dag nog wel gehoord mag worden. Mevrouw Pijnappel-Hengeveld was blijkbaar goed gedisponeerd en gelukkig in haar voordrachten ; wij hoorden van haar Geloof van L. S. van Tetterode, een mooi gevoeld en gedacht lied, en Immamuel een Kerklied uit de 15de eeuw, bewerkt door E. Nassler; dit laatste had ik liever zonder „die bewerking", die mij wat heel modem klonk, gehoord. De stem van mevr. P. klonk mij evenals voor een aantal jaren: helder en sympathiek, eenvoudig en rustig.

De heer Hendrik Kubbenga hoorde ik voor het eerst; hij bezit een bizonder krachtig, mooi geluid, een duidelijke uitspraak, rustige ademhaling en vocalisatie. Hij heeft, naar het mij voorkomt, alle gegevens voor een degelijk concertzanger. Alles bij elkaar gaf dit concert aan het flink opgekomen publiek een uur van muzikaal genot te midden der luidruchtige festiviteiten.

Het vorige jaar mocht ik een en ander vertellen omtrent de gebroeders Cornelissen. Sedert gaven zij in ons land een aantal concerten, met veel succes, die echter geldelijk onvoordeelig waren. In den loop van dezen zomer besloten zij, in vereeniging met onzen stadgenoot, de heer Jan Geerts, violist, over wien ik ook eenige malen gunstig mocht schrijven, op reis te gaan naar Amerika. Ze gaven aan boord een paar concerten voor een liefdadig doel, en maakten daardoor kennis met iemand, door wiens tusschenkomst zij relaties kregen op Amerikaanschen bodem. In New-York konden zij een concert geven voor 5000 menschen, waarbij zij 5-maal werden teruggeroepen. Zij hebben nu een verbindtenis aangegaan voorloopig voor nagenoeg een jaar, maar die wel van grooteren omvang zal worden, tot het geven van concerten. Het doet mij, en zeker anderen die hen hebben ontmoet eveneens, veel genoegen dat de berichten, die zij zenden, zoo gunstig zijn.

Inmiddels bereiden wij, die hokvast zijn, ons voor op het a. s. seizoen, In de Buitensocieteit komt een verbetering van het tooneel; het Bestuur heeft aan een Amsterdamsche firma opgedragen een aantal doeken enz. te schilderen.

De Zwolsche operette-vereeniging heeft in studie genomen de opera Nelly van Bouman.

De repetities voor Onschuldig, tooneelspel van H. P., waarbij ik muziek schreef, en waarbij ruim honderd ouderen en jongeren medewerken, zijn begonnen ; (voorspel voor orkest, soli en koor).

Ten slotte voor ditmaal een paar regeltjes over ons Stedelijk Muziekkorps. Ik hoorde dezer dagen o. a. Weber's Jubelouverture en eene Rhapsodie van Liszt, met over het geheel beschaafden mooien toon, zuivere stemming en zeer te waar-