i20

boekbeoordeelingen.

nitroglycerine wordt berekend, natuurlijk slechts theoretisch juist.' Dat de ontploffingsdruk theoretisch oneindig groot zou worden, zou eenvoudig beteekenen, dat het betreffende vat zal uiteenspringen. In de praktijk zal altijd de stof, waaruit het omringende medium bestaat, min of meer samendrukbaar blijken en dus wat meegeven.

In het 4e hoofdstuk, wordt de vervaardiging der voornaamste ontploffingsmiddelen in korte trekken aangegeven. Duister is de bewering op pg. 85, dat „de zwavel de zuurstof uit het salpeter vrijmaakt." In aanmerking genomen den geheelen opzet van het boek komt het ref. voor, dat de vervaardiging van b.v. schietkatoen en nitroglycerine wel een weinig uitvoeriger zou hebben kunnen zijn, ook die van de grondstoffen ; over de fabrikatie van salpeterzuur en nitraten uit lucht is b.v. met geen enkel woord gesproken. Op pg. 143 wordt over het uitzweeten van nitroglycerine uit het rookloos kruit gesproken; er staat: „aangezien de nitroglycerine daarna zelf weder in de kruitkorrels terugtrekt, is het voldoende, enz." en even verder: „door dit uitzweeten van de nitroglycerine, waarbij deze verdampt, enz." Zijn die twee gezegden niet tegenstrijdig? Op pg. 149 dient het woord „condensatie" door „afkoeling" te worden vervangen. De schrijver vindt op pg. 159 pikrinezuur „geen eigenlijk zuur, maar het heeft toch sterk zure eigenschappen"; als de schr. wat meer van organische_ chemie op de hoogte was, zou hij dat anders uitdrukken.

In het verdere deel van het boek is de genist aan het woord en de bewerking hiervan draagt ook een deskundiger karakter.

Ondanks de. aanwezigheid van de genoemde kleine gebreken is echter zonder twijfel het geheele werk een zeer te waardeeren studieboek over een onderwerp, dat in het Nederlandsch op zoo overzichtelijke en samenvattende wijze te voren nog niet is behandeld. Een groot aantal verwijzingen naar oorspronkelijke litteratuur en een uitvoerig register verhoogen de waarde van het boek, welks aanschaffing en bestudeering ten zeerste is aan te bevelen. . a S R

„Onze Vloot", 1 April 1915.

Behalve het verslag van een propaganda-avond te 's-Gravenhage en het vervolg van het artikel: „Van den oorlog ter fee", een enthousiast woord : „Nederland Vredebrenger ?" van dén heer F. tëding van Berkhout Jr. De gewone rubrieken besluiten den inhoud.