AAN DEN TWEESPRONG.

verovering is dan vermoedelijk niet meer geheel Indiƫ, doch het aangevallen eiland. Het over te brengen landingsleger is clan met weinige transportschepen, wellicht alleen met kleine, snelloopende vaartuigen, over te voeren en zal dus waarschijnlijk zijn doel wel bereiken. Maar zijn verbindingswegen liggen open voor de aanvallen oivzer o.z.booten, en als hij tracht dit te ontgaan door het alleen gebruiken van snel, klein materieel, voor de aanvallen onzer kruisers.

Het is niet moeilijk zich nog geheel andere oorlogshandelingen van den vijand voor te stellen, doch steeds zal hiertegenover de o.z.boot een gevaarlijk wapen zijn, mits snelle, goedbewapende schepen aanvullen datgene, waarin zij tekort schiet.

Een verre toekomst zal wellicht den snellen kruiser onnoodig maken. Onderzeeboot en kruiser zouden dan in elkaar overgaan. Dit evenwel niet, voordat de onderzeeboot geheel betrouwbare machines heeft, sneller is dan de tegenwoordige en voldoende gepantserd en met geschut bewapend is om licht vijandelijk materieel voor zich uit te kunnen drijven.

Het bewapenen met geschut van 12 of 15 c.M. en het pantseren zijn evenwel vraagstukken, die, vooral met 't oog op de stabiliteit der boot, nog verre van opgelost zijn, misschien ook nooit opgelost worden.

Bovendien, de boot is, wordt aan al die eischen voldaan, ten slotte als onderzeeboot in hooge mate gedegenereerd. Haar grootte maakt haar onder water veel minder handelbaar dan de tegenwoordige booten en maakt haar dus den aanval moeilijker, waar nog bij komt, dat zij, juist door die grootte, bij de bovenwatervaart een goede schijf geworden is voor die onderzeebooten, die meer aan haar oorspronkelijke eigenschappen getrouw gebleven zijn.

Waar in het boven behandelde van verkenning gesproken is, werd het vliegtuig niet genoemd. Dat het een rol bij de verkenning zal spelen, is zeker. Vermoedelijk zal voorloopig cle werkingssfeer van het vliegtuig zeer beperkt blijven en is dus zijn optreden van localen aard.

Evenwel, men vergete niet, dat de verkenningskruisers, wanneer zij eenige vliegtuigen aan boord nemen, in samenwerking met deze, hun verkenningscapaciteiten aanmerkelijk zullen opvoeren. Van het succes van het vliegtuig als verkenningsmiddel zal afhangen in hoever de jager nog als zoodanig gebruikt zal worden.