nog eens de in het vooruitzicht gestelde enz. 157

kapitein ter zee P. S. R. Wolterbeek, waarin een uitgebreide verhandeling over de kapitaalverzekering gegeven werd. Er is evenwel tot nog toe geene meening van de deelgenooten hierover geuit, hetgeen toch wenschelijk zou zijn, daar de Directie anders tot de conclusie zou kunnen komen, dat de kapitaalverzekering door de deelgenooten niet gewenscht wordt. Het kan misschien nuttig zijn, nog eens op de voordeelen van die verzekering te wijzen. De categorie deelgenooten, voor wie die verzekering het meest gewenscht is, is wel die der otigehicwden.

Wanneer een ongehuwde den dienst verlaat is de gewone gang van zaken, enkele uitzonderingen daargelaten, dat hij bedankt voor het deelgenootschap. Wanneer hij nog jong is, bedankt hij omdat, wanneer hij mocht huwen, een particuliere verzekering hem gewenschter lijkt; is hij bij pensionneering op middelbaren leeftijd omdat hij in verder doorbetalen geen heil meer ziet. Alle gestorte contributies zijn, daargelaten het kameraadschappelijk doel, wat den persoon zelf betreft, voor niets gestort. Bij de kapitaalverzekering daarentegen kan zulk een deelgenoot bij verlaten van den dienst de verzekering „premie-vrij maken of deze doen afkoopen". Er gaat dus niets verloren.

Onder ongehuwde deelgenooten moet hier ook worden verstaan weduwnaars en gescheiden echtgenooten.

Wanneer een deelgenoot weduwnaar wordt op 60 a 70-jarigen leeftijd, hetgeen nog al eens voorkomt, wordt in den regel voor het deelgenootschap bedankt en zijn weder alle gestorte contributies voor den persoon in kwestie verloren.

Een geval dat ook -voorkomt is, dat een weduwnaar bedankt, denkende niet meer te zullen hertrouwen. Evenwel na eenige jaren verandert zijn opinie en hij trouwt weder. Het verzoek wordt gedaan met bijbetaling van de contributies gedurende die jaren, weder opgenomen te worden in het Fonds, welk verzoek natuurlijk niet ingewilligd kan worden.

Bij cle kapitaalverzekering zou de som in al die gevallen behouden zijn.

Ook zou men deze verzekering kunnen beschouwen als een bijzonder gunstige oplossing van het begrip „verzorgde" uit het tegenwoordige reglement in artikel 14. Waar in dit artikel dat begrip aan allerlei bindende bepalingen is onderworpen, is dat bij de kapitaalverzekering geheel vrij. Een ongehuwde verzekert b.v. 10000 gulden voor wie hij wil.

De nauwkeurige bestudeering van de studie van den gepens. kapitein ter zee P. S. R. Wolterbeek in het „Marineblad", zal de gehuwde officieren kunnen overtuigen