BETREKKING HEBBENDE OP DE OMWENTELING IN 1813/14. 177

Voor mijn vertrek had ik eene ampele conferentie met evengemelde heeren wegens verschillende punten van den dienst en de middelen tot het verijdelen der op dat oogenblik plaats hebbende attaques des vijands langs de kanten van Dordt en het bemeesteren van den Briel en Hellevoetsluis.

Men vond insgelijks goed mijnen adjudant DE QUARTEL naar Zee te expedieeren met last om des noods n*ar Engeland te gaan ten einde de Engelsche geannoncerde Vloot op te zoeken en den Bevelhebber van dezelve te verzoeken zoo spoedig mogelijk eenige fregatten in goede rheede (Goedereede) binnen te zenden en alzoo het nemen van Hellevoetsluis te Seconderen enz. :).

de 26 November te Rotterdam teruggekeerd zijnde, hield ik mij onledig met het opmaken eener publicatie 2) die ik alom ter affigering zond. Ik liet insgelijks de regering dezer stad verzoeken dezelve van het raadhuis te laten aflezen. Dan tot mijne Verwondering bleef die regering dralen 8) om aan dit mijn verzoek te voldoen tot dat eindelijk den Heer Burgemeester HOGENDORP4) er op aandrong om ter zijner persoonlijke Verantwoording deze aflezing te doen plaats hebben, het gene dan ook geschiedde.

Ik vond vervolgens goed, alle administrateuren en beambten onder mijne orders op doodstraffe te gelasten hunne respective functiën te continueeren.

En nu werd mijne voornaamste zorg besteed om met den meesten spoed eene flotilje te formeren om Dordt te beveiligen tegens vijands herhaalde aanslagen op die Stad. Wel ras waren er zes kanonneerbooten klaar en bemand welke ik derwaarts zond, onder de orders van den Kapitein Keller ; een schoener, de hulk en een Barkas deed ik al mede armeren, dan gebrek aan kanon en ammunitie hinderde zeer mijne operatien.

Niet onaangenaam was het mij op dienzelfden dag op den door mijnen adjudant DE QtfARTEL op de 24 reeds gegeven wenk alhier te zien aankomen twee uitgeruste kanonneerbooten gecommandeerd door de heeren BOOM en BLOMMENDAAL welke tot het fransch Station van den Briel behorende,

!) Zie over deze zending: Konijnenburg's Nadere Bijvoegselen en Verbeteringen tot het Nationaal Gedenkboek ('s-Grav. 1817), blz. 29 en 30.

2) Zie vorigen jaargang blz. 67 noot 6.

3) Zie hieromtrent Hist. Gedenkb. 1813, III, 135. v.v.

4) J. F. van Hogendorp van Heeswijk, oud-kapitein ter zee, oudburgemeester van Rotterdam, bloedverwant in den 7™ graad van Gijsbert Karei..