15e Jaargang.

1900. - Jf2 47.

DE INGENIEUR.

Orgaan

VAN HET KON. INSTITUUT VAN INGENIEURS — DER VEREENIGING VAN BURGERLIJKE INGENIEURS.

Weefflai pwliï aai ie ttctalik ei li mconomiB w Gpta Mei ei NpcrMl

Commissie van Redactie: W. F. Leemans, Hoofdinspecteur van den Rijks-Waterstaat, te 's-Gravenhage, president; E. H. Stieltjes, lid van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten, te 's-Gravenhage, secretaris ; J. C Dijxhoorn, hoogleeraar in de Werktuigbouwkunde aan de Polytechnische School, te Delft.

Hoofdredacteur: R. A. VAN SANDICK.

Prijs per Jaargang:

Franco per post.

Voor Nederland ƒ 8.—

Voor het Buitenland met vooruitbetaling. ... - 10.50 Men abonneert zich voor een jaargang (1 Jan —31 Dec.). Over het bedrag der abonnementen in Nederland wordt

hal/jaarlijks door de Administratie beschikt. Afzonderlijke nummers 20 cents. — Bewijsnummers

10 cents.

Verschijnt eiken Zaterlag.

Abonnementen, stukken en mededeelingen, boeken, brochures, enz. te richten aan den Hoofdredacteur : (Telephoon: 's-Gravenhage 1012 en Scheveningen 4016) Diltgentia, Lange Voorhout, te 's-Gravenhage.

Advebtentien uiterlijk Vrijdags 12 ure des voormiddags in te zenden aan de Administratie van dit Blad, Paveljoensgracht No. 19, te 's-Gravenhage.

Hoofdvertegenwoordiger voor Nederland: C. W. BETCKE, Advert.-Bureau, Rotterdam.

Afzonderlijke Nummers worden — voor zoover de voorraad strekt - het eerst aan Abonnés geleverd.

's-Gravenhage, 24 November 1900.

Prijs der Aivertentiën:

Per regel ƒ 0 25

Groote letters naar plaatsruimte.

Abonnementen volgens afzonderlijke overeenkomst.

Advertentiën van Aanbestedingen ƒ 0.15 per regel.

Idem bij 2e en 3e plaatsing ƒ 0.10 per regel.

Bij abonnement op Advertentiën worden bewijsnummers

gratis toegezonden. Over het bedrag der Abonnementen op advertentiën

wordt driemaandelijks beschikt.

INHOUD.

Kon. Inst. v. Ingenieurs : Vakafd. voor Spoorwegbouw en spoorweg-exploitatie: Vakafd. voor Electrotechniek. — Vereen, van Burgerl. Ingenieurs. — Aquasi Boachi, {met portret). — Het Verslag van de Solo-Commissie: VII, Oostmoessonbovloeiing, (met a/beeldingen), door G. L. Driessen. — Concessie-voorwaarden voor Spoor- en Tramwegen in Indië. — Uit het Verslag van den Sumatra-Staatsspoorweg en van de ■Ombilin-kolenveldon over 1899, door J. W. P. — Gietijzeren pantserplaten. — Boekbespreking: Die Frage der Anordnung des Schienenstosses, door s. v. o. — Het waterschap nHeycop", genaamd »De Lange Vliet" voorheen en thans van F. A. B. A. baron van Ittersum, door H. W. — Uit ons Parlement: Stoomtramwegen in Noord-Brabant, (met afbeelding). — Uit Consulaire verslagen: Mijnindustrie in Spanje. — Kanonschoten tegen hagelslag-in Italië. — Ingezonden stukken: Signaalwezen en spoorwegongelukken, door H. G. Düyns Hzn. — Weerkundige waarnemingen. — Eivierberichten. — Binnenlandsche berichten. — Buitenlandsche berichten. — Officieele berichten. — Offlcieele berichten uit Indië. - Personalia. — Open betrekkingen. — Gezochte betrekkingen.

Koninklijk Instituut van Ingenieurs.

Vakafdeeling voor Spoorwegbouw en Spoorwegexploitatie.

VERGADERING der LEDEN op Vrijdag 14 December

1900, des voormiddags ten l01/2 ure, in het Zuid-Hollandsch Koffiehuis (Zaal 4) te 's-Gravenhage.

Punten van behandeling:

1°. Mededeelingen omtrent de in aanleg zijnde lijn Goendih— Soerabaja der Nederlandsch-Indische Spoorweg-Maatschappij, in het bijzonder met betrekking tot den metalen bovenbouw der bruggen, door het lid B. M. Gratama.

2°. Eenige mededeelingen omtrent het Spoorweg-Congres te Parijs in September 1900, door den heer J. W. Post.

3°. Eenige mededeelingen omtrent het Tramweg-Congres te Parijs in September 1900, door het lid Jhr. H. G. Verspijck.

4°. Vervanging der bessemer-stalen langs- en dwarsdragers van de beide vaste overspanningen der brug over de Koningshaven te Peijenoord, door langs- en dwarsdragers van vloei-ijzer, door het lid P. Joosting.

C. de Bruijn, President.

H. G. Verspijck, Secretaris.

Amsterdam, 0 AT inAA

;—~ =—■— 21 November 1900.

s-U-ravenhage,

Vakafdeeling voor Electrotechniek.

Eerstdaags zal het door de Vakafdeeling voor Electrotechniek vastgestelde eerste gedeelte der Veiligheidsvoorschriften voor electrische sterkstroom-installatiën verkrijgbaar worden gesteld tegen de navolgende prijzen :

a. voor het publiek f 0.50 per exemplaar;

b. voor de leden van het Kon. Inst. van Ingenieurs f 0.40

per exemplaar, mits bij rechtstreeksche betrekking van den uitgever J. Waltman Jr. te Delft. Bij bestelling van ten minste 25 exemplaren tegelijk, mits direct aan den uitgever voornoemd gedaan, wordt op beide prijzen een reductie van 20 °/o toegestaan.

Het Bestuur: A. E. R. Collette, Voorzitter. H. A. Ravenek, Secretaris.

Vereeniging van Burgerlijke Ingenieurs.

Oproeping tot de Buitengewone Algemeene Vergadering in

het Zuidhollandsch Koffiehuis, Groenmarkt, te 's-Gravenhage, op Zaterdag I December 1900, des namiddags ten 11/2 ure.

Onderwerpen ter behandeling (Art. 28 van het Reglement) : 1°. Vaststelling van de notulen der Algemeene Vergadering van 7 Juli 1900.

2°. Mededeelingen van het Bestuur.

3°. Behandeling en beslissing omtrent het voorstel J. Sohroeder van der Kolk c. s., betreffende het beschikbaar stellen voor de Redactie van „De Ingenieur" van eene som van f 4959.42''.

4°. Behandeling en beslissing omtrent het voorstel P. J. van Voorst Vader, betreffende het bevorderen door de Vereeniging van het optreden van Nederlandsche ingenieurs in het buitenland.

5°. Behandeling en beslissing omtrent het Bestuursvoorstel betreffende Naamsverandering der Vereeniging.

De voorstellen, genoemd onder 3°. en 4°., zijn op 28 Mei '1900 aan de leden in druk toegezonden, met de adviezen der commissiën, bedoeld bij art. 29 en 30 van het Reglement.

Het voorstel, onder 5°. bedoeld, is met de toelichting op 27 üctober 1900 aan de leden gezonden.

Het Bestuur der Vereeniging van Burgerlijke Ingenieurs: Ph. W. van der Sleyden, Voorzitter. P. J. van Voorst Vader, Secretaris.