dat de vestigingsplaats gekozen worde in de nabijheid van Paramaribo en daarmede door een rijweg verbonden zij. De kolonisten moeten de gelegenheid bezitten hunne producten spoedig, geregeld en op de minst kostbare wijze van de hand te zetten. Bovendien verdient deze vestiging de voorkeur, omdat zij zich alsdan bevinden in de nabijheid der oude kolonisten, wier voorlichting en steun zij in den aanvang niet kunnen missen. Ongetwijfeld zijn er in andere deelen der kolonie streken die voor eene toekomstige kolonisatie bijzonder geschikt zijn: Coronie, de omgeving van de Commewyne enz. Aan vestiging aldaar zal intusschen eerst kunnen worden gedacht, nadat meer ervaring is verkregen en de middelen van gemeenschap zijn verbeterd en uitgebreid.

Zoolang dat niet is geschied, moet elke vestiging van Europeanen in ver van Paramaribo verwijderde streken, worden ontraden. Eerst langzamerhand, van de hoofdplaats uitgaande, zal kolonisatie der binnenlanden mogelijk zijn. Proefnemingen van dien aard, zooals die dd. ondernomen door eenige jonge Duitschers , moeten leiden tot teleurstelling, en geven daardoor den tegenstanders van kolonisatie nieuwe wapenen in handen.

Het voorschot in geld, overeenkomstig de voorstellen der Commissie aan de emigranten te verstrekken, bedraagt ƒ 4400 en is verdeeld als volgt: Kosten van voorbereiding en van overtocht . . ƒ 794 het planklaar maken van 2 H.A. land .... - 400

woning met bijgebouwen - 1500

ameublement, uitrusting, gereedschappen . . . - 300 koeien, varkens, pluimvee, ezel, kar en tuig . - 550 levensonderhoud: lste 26 weken ... ƒ 260 2de 26 „ ..• - 156 3de 26 „ 65

- 481

voorschot voor arbeidsloon gedurende 3 jaar . - 375 Dit voorschot ƒ 4400 moet worden terugbetaald binnen