is slechts eene som van ƒ 21,900 noodig om haar tot uitvoering te kunnen brengen.

Te gelijk met de invoering van de bestuursorganisatie in de residentie Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo, wordt voorgesteld de herziening van de traktementen van eenige inlandsche hoofden en ambtenaren in die residentie, tegen gelijktijdige afschaffing van de kemit-dienstplichtigheid in de streken van genoemd gewest, waar die thans nog bestaat, gepaard met de toekenning van de vereischte personeele toelagen aan de functionnarissen, die door een en ander in hunne inkomsten worden benadeeld, voor zoolang zij hunne tegenwoordige betrekkingen of eene daarmede gelijkstaande nog blijven bekleeden.

Voorts zijn ƒ 5000 hooger geraamd, ten einde in het belang van den inlandschen landbouw en in de eerste plaats van de rijstcultuur te beproeven om daar, waar het landbouwbedrijf der bevolking voor verbetering vatbaar is, betere begrippen ingang te doen vinden, door de voordeden eener rationeele cultuurwijze, die op eene oppervlakte van eenige bouws zal worden toegepast, aan de bevolking duidelijk te maken.

Melding wordt gemaakt van het bestaande voornemen om, met ingang van het jaar 1898, het koffie-monopolie voor de afdeeling Panaroekan der residentie Bezoeki formeel op te heffen.

In verband met de voorgenomen hervorming van de gouvernements-kina-onderneming tot proefstation, wordt eene som van ƒ 6000 aangevraagd tot bezoldiging van een botanist.

Het ligt in de bedoeling de tot de gouvernementskina-onderneming behoorende etablissementen Lembang, Nagrah, Kawah-Tjiwidei, Rioeng-Goenoeng en het Oostelijk deel van Tjibitoeng te verlaten door de daarop aanwezige plantsoenen geleidelijk, d. i. in dier voege dat de jaarlijksche productie der onderneming gedurende het rooiingstijdperk ongeveer aan de tegenwoordige gelijk